Ви тут:
Суспільство Україна 

Підсумки візиту Президента України до Великої Британії

Завершився візит української делегації на чолі з Президентом Володимиром Зеленським до Великої Британії. Підтверджений особливий характер дружніх та абсолютно щирих відносин між нашими державами. Уперше Глава Української держави був прийнятий членами британської королівської родини.

Це був перший візит державного рівня після введення обмежень у зв’язку з коронавірусом. Під час візиту відбулись перша з початку пандемії зустріч із членами Королівської родини та дуже продуктивна зустріч із прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном.

Була підписана історична Угода про політичне співробітництво, вільну торгівлю та стратегічне партнерство між Україною та Великою Британією. Угода гарантує безперервність у стосунках між державами, даючи їхнім громадянам і бізнесу впевненість, що вони можуть продовжувати співпрацювати, як і раніше, після виходу Британії з Угоди про асоціацію, яка існує між Україною та Євросоюзом. Угода охоплює економічну й галузеву співпрацю в таких сферах, як енергетика, гірничодобувна промисловість, промислова політика, сільське господарство, інформаційне суспільство, навколишнє середовище, глобальні завдання щодо боротьби зі змінами клімату та інше.

Глава держави зазначив, що статус відносин між Україною та Великою Британією підвищується до рівня стратегічного партнерства. Створюються відповідні інституційні механізми для реалізації оновленого формату відносин. Передбачається проведення щорічних засідань Діалогу стратегічного партнерства на високому офіційному або найвищому урядовому рівні з усіх аспектів двостороннього співробітництва, а також Торговельного комітету, який складатиметься з представників сторін на найбільш прийнятному рівні.

Велика Британія, вийшовши з Євросоюзу, відіграватиме нову роль у глобальних відносинах. Тож політичне зближення між Україною та Великою Британією означатиме абсолютно нові перш за все безпекові умови на флангах Європи – західному (Велика Британія) та східному (Україна).

Крім того, Велика Британія підтримала євроінтеграційні та євроатлантичні прагнення України. Обидві країни зобов’язуються відстоювати демократичні принципи, права людини та основні свободи, а також міжнародний правопорядок, який зберігає мир. Велика Британія засудила агресію Росії проти України та підтримала необхідність безумовного відновлення територіальної цілісності нашої держави в межах міжнародно визнаних кордонів.

Українській стороні вдалося досягнути домовленостей, які передбачають рівень лібералізації умов торгівлі товарами і послугами між Україною та Великою Британією на рівні не нижчому, ніж передбачено в Угоді про асоціацію між Україною та Євросоюзом.

Також досягнута домовленість про переоснащення Військово-морських сил України у співпраці з Великою Британією сучасними ракетними катерами, які сумісні зі стандартами НАТО і будуть здатні закрити потребу в кораблях такого класу в Чорному та Азовському морях. Для фінансування цих робіт уряд Великої Британії надасть позику на 10 років на суму до 1,25 мільярда британських фунтів ($1,6 млрд за поточним курсом). Україна матиме можливість спостерігати та навчатися під час побудови перших кораблів у Великій Британії паралельно з модернізацією власного судновиробництва, яке зможе забезпечити будівництво наступних кораблів. Кошти підуть і на побудову портової інфраструктури для базування кораблів в Очакові. Ця домовленість дозволить зміцнити обороноздатність України на морі та підвищить безпеку на півдні нашої держави.

Між країнами підписаний меморандум, що передбачає закріплення домовленості щодо надання Великою Британією фінансової підтримки Україні у сумі 2,5 мільярда фунтів стерлінгів для посилення двосторонньої торгівлі та реалізації інвестиційних проєктів у пріоритетних сферах.

Система Orphus