Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Перешкоджання спостерігачам, голосування на підвіконні, псування бюлетенів, — ОПОРА про вибори на Полтавщині

У день голосування на місцевих виборах 25 жовтня окремі члени ДВК перешкоджали представникам ОПОРИ у роботі на дільницях. Крім того, спостерігачі зафіксували випадки голосування на підвіконні, одночасне волевиявлення двох осіб в кабінці для голосування, втрату бюлетеню виборцями.

Про це розповіли на пресконференції за участі координатора спостереження Громадської мережі ОПОРА за виборами у Полтавській області Костянтина Донченка та очільника пресслужби поліції Полтавщини Юрія Сулаєва.

Зокрема, у Полтаві, на виборчій дільниці №531192 (по вулиці Богдана Хмельницького), спостерігачі ОПОРИ на відео зафіксували, коли в одній виборчій кабінці одночасно голосувало двоє людей. Це помітили члени ДВК та звернулися до представника поліції, який охороняв вказану дільницю, щодо вилучення спостерігача з приміщення. Після з’ясування обставин представники ОПОРИ залишились на дільниці, адже мали на це право згідно з законодавством.

Подібний інцидент, коли члени ДВК намагалися перешкоджати роботі спостерігача, виник на виборчій дільниці №530474 у селі Засулля Лубенського району. Врешті, представник ОПОРИ до дільниці потрапив.

“У Полтаві, на виборчій дільниці № 531192, спостерігачі ОПОРИ зафіксували, як виборці заповнювали бюлетні на підвіконні. На цій же дільниці двоє людей (чоловік та жінка), одночасно зайшли до кабінки для голосування. У Полтаві виборча дільниця № 531167, що у приміщенні 11-ї школи, відкрилася із запізненням. Члени ДВК пояснили затримку тим, що в отриманих 24 жовтня бюлетенях з виборів депутатів до Полтавської міськради виявили помилку. На засіданні ДВК 25 жовтня о 7:00 члени комісії склали протокол щодо знищення зіпсованих документів. Нові бюлетені отримували у неділю зранку 25 жовтня. Тож затримка з відкриттям дільниці сталася через їх отримання”, – розповів Костянтин Донченко.

Представники ОПОРИ зафіксували й інші порушення. Зокрема, на деяких дільницях було замало кабінок для голосування, як того вимагає законодавство, не було пандусів для людей з інвалідністю. Також громадяни губили бюлетені, або навмисно зіпсували їх. Останнє передбачає адміністративну відповідальність.

Читайте також: на Полтавщині поліція відкрила кримінальне провадження за фактом фальсифікації виборчої документації

Як зазначив Юрій Сулаєв, на Полтавщині до поліції надійшло 269 заяв та повідомлень стосовно порушення виборчого процесу.

“За результатами розгляду повідомлень поліція склала 35 адміністративних протоколи. Найбільше було повідомлень про незаконну агітацію та публічне розголошення виборцем результатів свого волевиявлення. Також надходила інформація про ймовірний підкуп виборців. Понад 20 протоколів поліція склала за публічне розголошення виборцем результатів волевиявлення (ч. 1 ст. 212-22 Кодексу України про адміністративні правопорушення), 6 – за пошкодження, приховування свого виборчого бюлетеня (ст. 212-23 КУпАП). Також по два протоколи склали за дрібне хуліганство (ст. 173) та порушення правил карантину (ст. 44-3). Понад 200 повідомлень, зареєстрованих органами поліції, – на стадії розгляду та прийняття правового рішення. В Опішні секретар виборчої комісії однієї з виборчих дільниць заповнила виборчу документацію до завершення голосування. За цим фактом слідчим розпочате кримінальне провадження за частиною 4 статті 158-3 (Фальсифікація виборчої документації) Кримінального кодексу України. У ході досудового розслідування встановлюються всі обставини події. У разі доведення вини особі загрожує позбавлення волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до п’яти років”, – розповів Юрій Сулаєв.

Підсумовуючи попередні результати спостереження, Костянтин Донченко зазначив, що зафіксовані порушення могли суттєво вплинути на результати волевиявлення у конкретних територіальних громадах, але причини їх появи були різними, відповідальність за них розподіляється між різними суб’єктами виборчого процесу і вони не були централізовано спланованими.

Система Orphus