Ви тут:
Суспільство 

Народні прикмети на 14 жовтня: Покров Пресвятой Богородиці

Саме 14 жовтня селяни намагалися повністю завершити сільськогосподарський рік, збирали овочі, плоди.

Про це повідомляє Ukr.media.

14 жовтня починався сезон весіль. Також ходили в ліс за грибами, оскільки саме зараз з’являлася велика кількість рижиків, груздів. Вірили, що саме Богоматір засіває поля, а Покров, навпаки, збирає врожай. Саме тому, 14 жовтня вважали періодом завершення всіх робіт.

У церкві 14 жовтня відзначають свято явища Покрова Пресвятої Богородиці, яке відбулося в Х столітті в Константинополі. Там у Влахернській церкві зберігалися риза і оморф Божої Матері разом із частиною її пояса.

Селяни вранці 14 жовтня обов’язково відправлялися до церкви. Потім, після молитви, вже приступали до самих різних робіт по господарству. Так, на Русі в цей день конопатили вікна і стіни, приводили в порядок земляні насипи у хати (призьби). При необхідності підсипали землю в призьби, вкривали їх соломою, закріплювали колодами, дошками. Така конструкція використовувалася для того щоб краще утримувати тепло в будинку, що було актуально, адже наближалася зима.

Скотині 14 жовтня теж влаштовували свято. Зокрема, годували її спеціальним пожинальним вівсяним снопом, який стояв у хаті з Дня Іллі (2 серпня). Вірили, що в цьому випадку тварини не будуть відчувати голоду взимку.

14 жовтня в народі також було відомо як термін робіт і наймів, виконання обіцянок і повернення боргів.

В основі свята Покрова лежить переказ про те, що в константинопольському храмі зберігався пояс з ризою Богоматері. Під час правління імператора Лева Мудрого імперія воювала з сарацинами, представниками мусульманської віри. Коли сарацини вже підійшли до воріт міста, місцеві жителі вирушили до храму для молитви. Там же знаходився і юродивий Андрій, що підняв очі до неба і побачив Богоматір, осяяну небесним світлом. Протягом цілої години Богоматір молилася з людьми, проливаючи сльози, а потім зняла покривало і простягла його над людьми, що молилися. Після цього видіння зникло. Однак після цього Константинополь вдалося відстояти в битві.

Народні прикмети на 14 жовтня:

Журавлі вже відлетіли – чекай ранню зиму

Випав сніг – прикмета, що зима буде сніжною і морозною

Яка погода на Покрову, такою і буде вся зима

Вітер дме в північного боку – зима буде холодною. Змінний вітер віщує непостійну зиму.

Немає снігу – Різдво теж буде безсніжних

Зіграєш весілля на Покрову – за прикметами життя в шлюбі буде щасливим

Якщо в цей день протопити піч дровами яблуні, то взимку в будинку не буде холодно

Дощ 14 жовтня благоволить бджолам.

Система Orphus