Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Зміна місця голосування та дочасна агітація: як на Полтавщині триває передвиборча кампанія

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Обиратимуть депутатів та голів сільських, селищних, міських рад громад. За 50 днів до голосування, 5 вересня, офіційно стартував виборчий процес. А 15 вересня розпочинається реєстрація кандидатів у депутати місцевих рад.

Як наразі триває передвиборча кампанія на Полтавщині – на пресконференції розповіли представники поліції та Громадянської мережі ОПОРА в Полтавській області.

У регіоні нараховується 1 млн 128 тисяч 173 виборці. Згідно з новим адміністративно-територіальним устроєм, в регіоні сформовано 4 райони, з них найбільшими є Полтавський та Кременчуцький.

На Полтавщині 3338 виборців скористались правом зміни місця голосування. Це можна було зробити з 1 липня до 10 вересня.

В межах області виборчу адресу змінили 1503 виборці. 1052 людей виїхали голосувати за межі Полтавщини. 783 виборці приїхали голосувати саме до Полтавській області. За кількістю населених пунктів, де найбільше люди хочуть проголосувати, — це Полтава і Кременчук. До речі, станом на 13 вересня, 220 виборців приїдуть голосувати до Коломацької ОТГ”, – відзначив координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Полтавській області Костянтин Донченко.

Хоч виборчий процес офіційно розпочався 5 вересня, є окремі політичні партії та кандидати до органів місцевого самоврядування на Полтавщині, які розпочали передвиборчу агітацію ще в серпні.

У Полтавській області найбільш активними є чотири партії: “Слуга народу”, “Довіра”, “За майбутнє” та “Рідне місто”. Вони представлені на бігбордах по всій області, містах, громадах. Також вони є на зовнішній рекламі. Вже почалась роздача друкованих матеріалів і проведення потенційними кандидатами, які поки що не зареєструвались, заходів в окремих населених пунктах”, – зазначив Костянтин Донченко.

З початку старту виборчої кампанії до поліції надійшло 10 повідомлень від громадян про порушення, пов’язаних з виборчим процесом.

Розпочато кримінальне провадження за пошкодження бігбордів однієї з політичних партій. Інші повідомлення ще розглядаються, триває перевірка. Поліція буде жорстко і в межах закону спостерігати за всім виборчим процесом. Якщо будуть порушення (неважливо, яка це буде партія чи кандидати), всі отримають правову оцінку своїм діям”, – розповів начальник Управління превентивної діяльності ГУ НП у Полтавській області Юрій Анучін.

Проте питання дочасної агітації політичних партій чи потенційних кандидатів, наразі законодавчо неврегульоване, розповів начальник відділу комунікацій ГУ НП у Полтавській області Юрій Сулаєв.

До початку офіційного виборчого процесу підстав для притягнення людей за подібні дії — розміщення рекламної продукції — не передбачено. І це потребує змін на законодавчому рівні, щоб давати правову оцінку особам, які розпочинають фальстарт. Але з 5 вересня, коли розпочався виборчий процес, у поліції є всі підстави притягувати до відповідальності порушників виборчого законодавства”, – сказав він.

За словами Юрія Сулаєва, найпоширенішими порушеннями є відсутність вихідних даних на рекламній продукції, проведення виборчої агітації у місцях, які непередбачені для цього.

Інколи розміщення політичної інформації у місцях, де дратує людей, буває провокацією іншої політсили. Тому не можна однозначно стверджувати, якщо з’явилась політична реклама когось з учасників виборчого процесу, що саме ця політсила розклеювала такі матеріали. На жаль, існують спекуляції, що окремі політсили можуть розклеювати рекламу інших кандидатів, щоб викликати обурення до своїх опонентів з боку громади”, – розповів начальник відділу комунікацій ГУ НП у Полтавській області.

За порушення виборчого законодавства є як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. Найсуворіше покарання передбачене за підкуп виборців і маніпуляцію з виборчою документацією посадових осіб на ТВК чи ДВК безпосередньо під час виборів.

Особливу увагу у день голосування поліція приділятиме дотриманню громадянами карантинних обмежень на дільницях, оскільки ці вибори відбуваються під час пандемії коронавірусу.

Створюються додаткові незручності для учасників виборчого процесу. Ми розуміємо, що, можливо, буде невдоволення людей, бо потрібно дотримуватись соціальної дистанції, бути в масках. Буде наголошено, щоб на дільницях дотримувались карантинних обмежень”, – сказав Юрій Сулаєв.

Система Orphus