Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Які гормони і як впливають на вагу тіла, – розповів лікар

Вага тіла людини складається з 4 основних компонентів. Це: маса води, кісток, скелетних м’язів, жирової клітковини.

Кожен з компонентів контролюється певними гормонами та гормоноподібними речовинами. Деякі гормони можуть впливати на декілька компонентів, або в різних кількостях (співвідношеннях) можуть чинити протилежний вплив.

Вагу тіла може збільшувати затримка води в організмі. Це супроводжується набряками, часто із підвищенням артеріального тиску.

Як зазначає лікар-ендокринолог фітнес-клініки Aurum Сергієм Семенюком також на вагу впливають гормони, пише wtfit.me.

“На загальну кількість рідини в організмі впливає гормон кіркової речовини наднирників — альдостерон. Він затримує воду разом із іонами натрію і навпаки — виводить із організму іони калію. Аналогічну дію виконує інший гормон наднирників — кортизол. Передсердний натрійуретичний гормон чинить прямо протилежну дію: виводить з організму рідину та іони натрію. Вазопресин теж затримує рідину в організмі, не впливає на електролітний обмін”, — говорить лікар-ендокринолог Сергій Семенюк.

На кісткову масу дорослих людей (після завершення статевого дозрівання до початку менопаузи у жінок і андрогенного дефіциту у чоловіків), впливають статеві гормони — естрадіол у жінок, тестостерон у чоловіків. Зниження їх концентрацій призводить до зменшення кісткової маси та остеопорозу. Проте це не єдиний гормональний фактор остеопорозу. Він також може бути спричинений збільшенням концентрації кортизолу та гормону паращитоподібної залози — паратгормону.

Скелетні м’язи також сильно залежать від статевих гормонів, але є суттєва відмінність: їх розвиток і маса залежать від чоловічих статевих гормонів – андрогенів (тестостерон є один із представників). Тому скелетні м’язи апріорі краще розвинені у чоловіків. Соматотропний гормон теж підтримує нормальний розвиток м’язової системи. Кортизол, навпаки, зменшує масу м’язів. Підвищена концентрація пролактину пригнічує виробку статевих гормонів.

Жирова тканина найбільше впливає на вагу тіла. Коли людина бажає знизити вагу, необхідно зменшувати кількості жирової тканини, яка при цьому виконує важливу функцію — підтримує енергетичний гомеостаз. Саме тому, як каже лікар, на неї впливають багато різних гормонів, а саме:

Інсулін. Призводить до збільшення жирової клітковини (запасає енергію).

Кортизол. Також призводить до збільшення жирової тканини (часто за рахунок розпаду білків м’язів), особливо верхньої частини тулуба та обличчя.

Адреналін. Стимулює розпад жирів та їх утилізацію як джерело енергії.

Тестостерон/естрадіол. Призводить до зменшення мобілізації жирів із жирової клітковини, також призводять до накопиченню жирів у м’язах.

Тироксин. Різко сповільнює основний обмін, тобто “спалювання” жирів.

Лептин. Стимулює споживання енергетичних ресурсів у більшому обсязі, ніж потрібно людині. Їх надлишок перетворюється в жир.

Грелін. Викликає почуття голоду та стимулює харчову поведінку.

Ліпотропін. Викликає мобілізацію жирів із депо.

Також під час боротьби з ожирінням варто контролювати концентрацію гормону щитоподібної залози тироксину та активної форми вітаміну D3 — кальцітріолу.

У будь-якому випадку, людям із зайвою вагою варто звернутися до лікаря, щоб не нашкодити собі і почати ефективне лікування. Раніше ми вже писали, якими можуть бути причини ожиріння та як його варто лікувати.

Система Orphus