Ви тут:
здоров’я Суспільство 

Як відрізнити симптоми COVID-19 від грипу, застуди чи алергії: пояснення Супрун

Симптоми застуди, грипу, COVID-19 та навіть сезонної алергії й астми — схожі. Як зрозуміти, з чим ви маєте справу розповіла ексміністерка охорони здоров’я Уляна Супрун.

“Симптоми COVID-19, мабуть, знають усі. Найбільш поширені з них — підвищена температура тіла, сухий кашель і втома. Дуже характерна риса — втрата смаку та запаху”, – зазначає Супрун.

Інші симптоми зустрічаються рідше, серед них — задишка, болі в м’язах, біль у горлі, діарея, закладеність носа, нежить, озноб, головний біль.

Деякі люди мають дуже слабко виражені симптоми або взагалі безсимптомно інфіковані вірусом SARS-CoV-2. Однак, вони теж заразні і можуть передати небезпечний вірус іншим.

Групи ризику

COVID-19 переносять важче люди, старші за 60 років або люди будь-якого віку, які мають захворювання легенів, серця, діабет чи хвороби, які впливають на імунну систему.

“І грип, і COVID-19 — заразні респіраторні захворювання. Але вони виникають через різні віруси. COVID-19 виникає через вірус SARS-CoV-2, а грип спричиняють віруси грипу A, B або C. На грип можна захворіти будь-коли, однак найбільше хвороба розповсюджується у сезон грипу і застуд — з осені й до весни. І COVID-19, і грип мають багато спільного”, – підкреслила Супрун.

Симптоми, які можуть стосуватися обох хвороб, це:

-Висока температура, озноб
-Кашель
-Задишка або утруднене дихання
-Втома
-Біль у горлі
-Нежить або закладений ніс
Біль у м’язах чи ломота в тілі
-Блювання, діарея (частіше в дітей).

Відмінна риса COVID-19 від грипу — це втрата відчуття смаку та запаху. Також експерти зазначають, що грип зазвичай не спричиняє утруднене дихання.

Оскільки між грипом та COVID-19 є багато спільних симптомів, то діагностувати ці хвороби лише на основі симптоматики необачно. Для підтвердження діагнозу потрібно провести тестування.

На відміну від COVID-19, від грипу є щеплення, а отже — набагато більше можливостей захиститися. Вакцина проти грипу не дає 100% гарантії уникнути хвороби. Але навіть якщо ви захворієте на грип, то завдяки щепленню перенесете хворобу без тяжких ускладнень, серед яких може бути госпіталізація та навіть смерть.

Цьогоріч, коли в епідсезон циркулюватимуть два смертельно небезпечних віруси, щеплення проти грипу слід робити усім. Однак, є групи ризику, кому залишитися без щеплення смертельно небезпечно:

 Діти до 8 років
 Старші люди
 Вагітні
 Люди з ослабленою імунною системою
 Люди з хронічними захворюваннями

Є сотні вірусів, які можуть викликати застуду. Вона переноситься легко та минає протягом 1-2 тижнів. На відміну від грипу, який починається раптово — з високою температурою та болем у тілі — симптоми застуди проявляються поступово. Вони включають: закладений ніс, нежить, головний біль, біль у м’язах, кашель, чхання, підвищена температура тіла (зазвичай залишається на рівні 37-37,5 градусів).

Через нежить ви можете відчувати складнощі з диханням чи не відчувати запахів і смаку. Але при COVID-19 ці симптоми не пов’язані з закладеним носом.

На відміну від COVID-19 застуда не викликає задишки, ломоти в тілі, ознобу або втрати апетиту, і зазвичай не спричиняє значного підвищення температури тіла.

“За будь-яких наступних симптомів проконсультуйтеся з сімейним лікарем і визначте план дій разом”, – радить Супрун.

З цих трьох захворювань вакцина є лише від грипу. Але крім неї ми всі можемо захиститися, дотримуючись заходів безпеки:

– Ретельно мийте руки з водою та милом.
– Не торкайтеся брудними руками обличчя.
– Дотримуйтеся фізичної дистанції, уникайте місць скупчення людей або одягайте там захисну маску.
– Опануйте правильну техніку кашлю і чхання — закривайте ніс та рот внутрішнім згином ліктя.
– Відчуваєте тривожні симптоми цих хвороб — залишайтеся вдома. Якщо це трапилося в час, коли ви на роботі чи в іншому місці, одягніть захисну маску на обличчя та вирушайте додому.

Окрім вірусних хвороб, є також інші стани, що можуть викликати симптоми, схожі на COVID-19.

Сезонну алергію викликають не віруси, а досить невинні речовини, як, наприклад, пилок дерев. Просто імунна система людей, які мають алергію, реагує на ці речовини, як на небезпеку. Звідси з’являються неприємні симптоми.

Чимало з них схожі на симптоми, що виникають через COVID-19, це:

🔹Кашель
🔹Задишка або утруднене дихання
🔹Головний біль
🔹Біль у горлі
🔹Втома
🔹Закладеність носа і нежить

Але є ключові відмінності: COVID-19 може викликати високу температуру тіла, що зазвичай не є симптомом сезонної алергії. Також алергія не викликає діареї, болі у м’язах та ломоти в тілі, нудоти й блювання. А от свербіння і сльозливість в очах, а також чхання — більш характерні ознаки алергії.

Астма — це серйозне хронічне захворювання. Дихальні шляхи звужуються і це може ускладнити дихання і спровокувати кашель, свистячий звук (хрипи) під час вдиху і задишку.

Сильний напад астми може спричинити раптову, надзвичайну задишку, стискання в грудях, прискорений пульс, пітливість, і синюшне забарвлення губ і нігтів.

Але на відміну від COVID-19, астма не спричиняє підвищеної температури тіла, болі у м’язах, болю в горлі, діареї, закладеності носа, втрати смаку чи запаху, нежиті, ознобу, головного болю або втрати апетиту.

Астма є невиліковною хворобою. Проте можна контролювати перебіг захворювання та прояв симптомів.

Система Orphus