Ви тут:
Суспільство 

Як це працює: Визирська ОТГ Одещини як приклад вдалої децентралізації

Як змінюється життя українського села в момент, коли воно входить до об’єднаної територіальної громади – про це говорять чимало, але побачити все на власні очі переконливіше.

Цими днями полтавські журналісти взяли участь у черговому прес-турі на Одещину в рамках заходу “Досвід реформ на Одещині”, організованого Харківським прес-клубом. 

Село Визирка – відоме на всю Україну, бо саме тут працює група терміналів “ТІС” – величезний приватний порт. Саме звідси відправляється українське зерно, обладнання і товари на експорт по всьому світу. В середньому в порти ТІСу заходить близько семиста судів на рік. Працює тут 20 тисяч людей, а інвестицій за увесь час – більше ніж півмільйона гривень.

Цей промисловий гігант починався колись із ідеї підприємця Олексія Ставніцера. Починаючи ТІС, він переїхав мешкати до Визирки. І саме відтоді і за його сприяння в селі побудували школу, дитячий садок, будинок культури, магазин. Заново заасфальтували вулиці, провели водогін і газ.

Відтоді минуло 26 років – і Визирка поступово перетворилась на центр Лиманського району, а то і усієї області. Сюди на роботу їздять люди із Одеси, Херсонщини, Запорізької області. Звичайно, завдяки роботі ТІСу і місцева ОТГ – одна із найуспішніших в Україні.

Як розповів Валерій Століакі, Визирський сільський голова, за приблизними прогнозами, цього року їхня територіальна громада поверне близько 66 мільйонів до держави. І це серйозний здобуток, бо, до прикладу, Южненська ОТГ, на території якої велике промислове місто Южне, повертатиме 68 мільйонів.

Це при тому, що і на власному благоустрої не економлять. Пан Століакі, стверджує, що близько 500 тисяч виділено на проект каналізаційну систему – для українського села досить незвичне капіталовкладення, погодьтеся. Уже в жовтні, каже сільський голова, очікують на здачу. Також, місцеві будують собі амбулаторію сімейної медицини, яка дуже потрібна громаді. Найближчого року лікарняний пункт вже стане реальністю.

До речі, не економлять тут і на культурі. На території ОТГ три великих Будинки культури, оснащенню яких позаздрять і міські. Кілька місцевих колективів мають статус народних, є у Визирці і свій духовий оркестр, чим місцеві дуже пишаються. Не без гордості, розповідають і про заробітну плату своїх працівників, адже, за словами Катерини Кушнір, керівниці відділу культури Визирської ОТГ, художній керівник колективу у них заробляє приблизно 10 тисяч гривень на місяць. Приблизно таку ж суму, за словами директорки Першотравневого ліцею Тетяни Казак, отримує і молодий учитель її навчального закладу.

При чому, доплата із бюджету ОТГ складає від 100 до 300 відсотків від цієї суми. До речі, найближчим часом до Визирської ОТГ приєднуються ще два села. А значить, найближчим часом ця територіальна громада стане однією із найбільших на півдні України.

Олександр Доброполець, спеціально для «Новин Полтавщини»


 

поширити новину: