Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Відмінності договору емфітевзису від договору оренди землі,- консультують фахівці правової допомоги

Серед усіх видів договорів користування землею в Україні найбільш відомим та найбільш поширеним є договір оренди землі, однак законодавством передбачені й інші види права користування земельними ділянками.

Зокрема, для сільськогосподарських потреб землекористувачі можуть укладати як договори оренди землі, так і договори емфітевзису.    Оренда та емфітевзис мають багато спільних рис, наприклад: максимальний термін дії – 50 років, оплатність, обов’язковість державної реєстрації, можливість спадкування права користування землею, але існують і суттєві відмінності.

“Законодавством чітко визначено істотні умови договору оренди землі та розроблено типовий договір оренди, у той же час, законодавством не врегульовано зміст договору емфітевзису, тому сторони мають більше свободи та можуть передбачити будь-які умови на власний розсуд. Законом чітко врегульовано порядок внесення орендної плати за користування земельною ділянкою, розмір орендної плати, при цьому, не може бути меншим за 3% та не може перевищувати 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, плата ж за користування землею на підставі права емфітевзису вноситься у строки та в обсягах, визначених сторонами за домовленістю, без будь-яких обмежень”, – роз’яснюють фахівці Полтавського місцевого центру з надання БВПД.

Мінімальний термін дії договору емфітевзису теж не визначено, а от договір оренди не можна укласти менше, ніж на 7 років. Орендована земельна ділянка може використовуватися землекористувачем для будь-яких господарських потреб, відповідно до цільового призначення землі, а основною особливістю емфітевзису є використання землі, виключно для сільськогосподарських потреб.

Суттєвою відмінністю договору емфітевзису від договору оренди землі є можливість відчуження, права користування земельною ділянкою. Землекористувач зобов’язаний письмово повідомити власника земельної ділянки про продаж права користування нею. Якщо протягом одного місяця власник не надішле письмової згоди на купівлю, право користування земельною ділянкою може бути продане іншій особі. У разі продажу землекористувачем права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб іншій особі власник земельної ділянки має право на одержання відсотків від ціни продажу.

Підставами для припинення договору емфітевзису, як і договору оренди землі є  поєднання в одній особі власника земельної ділянки та землекористувача, сплив строку, на який було надано право користування, викуп земельної ділянки у зв’язку із суспільною необхідністю, а також рішення суду, взаємна згода власника та землекористувача, та інші випадки, визначені законодавством.

Договір емфітевзису, укладений на невизначений термін, до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» може бути розірвано в односторонньому порядку, за попереднім повідомленням іншої сторони про намір розірвати договір.

На запитання, який же договір краще укласти, та який більш вигідний для власника чи землекористувача, важко надати однозначну відповідь, оскільки в кожному конкретному випадку, в залежності від строків укладення договору, умов, які планується зазначити в тексті договору, нормативної грошової оцінки землі, свої переваги та недоліки може мати як договір оренди землі, так і договір емфітевзису. Тому, перед ти, як укласти договір користування земельною ділянкою варто зважити усі наявні обставини, та за потреби, звернутися до юриста.

Реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу громадяни можуть, звернувшись до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, тел.: 56-02-88, 0-800-213-103 (гаряча лінія, безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів).

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

Система Orphus