Ви тут:
Суспільство Україна 

У вільному доступі – книга про українців у Маутгаузені. Її презентували 21 вересня у Києві

21 вересня в “Укрінформі” Український інститут національної пам’яті презентував книгу “В’язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія та пам’ять”. Її електронна версія вже є у вільному доступі.

Книга наразі є найґрунтовнішим дослідженням про в’язнів з території України у нацистському концтаборі Маутгаузен.

Історія українців у нацистських концтаборах маловідома. А все тому, що через відсутність незалежної української держави напередодні Другої світової  війни в системі обліку та категорій в’язнів українців часто реєстрували як поляків чи росіян. Ґрунтовніше дослідити трагічні долі наших земляків у нацистських концтаборах стало можливим не так давно, зокрема завдяки появі в інтернеті баз даних на мільйони жертв, серед них – персональних картотек колишніх в’язнів.

“Видання на цю ж тему, які раніше виходили в Україні чи в українській діаспорі, не містили даних з архіву Меморіального музею концтабору Маутгаузен. Завдяки дослідженню цього архіву співавторкою книги, докторанткою Інституту сучасної історії Віденського університету Русланою Берндл, а також завдяки оприлюдненню онлайн Узагальненої бази даних “Меморіал” та Міжнародного архіву жертв нацистського переслідування в Бад Арользені вдалося вирахувати, що через Маутгаузен пройшло орієнтовно 20 000 в’язнів з території України”, – зазначила під час презентації співавторка книги, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту історії України НАНУ Тетяна Пастушенко.

У презентованій книзі автори не лише навели кількість наших земляків, що потрапили в Маутгаузен, а й реконструювали частину доль в’язнів з України. Книга містить як спогади тих, кому вдалося вижити, так і свідчення про загиблих в’язнів, зібрані їхніми рідними.

“Український інститут національної пам’яті, особливо з 2015 року, невідступно дотримується лінії, яка вимагає засудження злочинів тоталітаризму. Однак важливо говорити не лише про злочини комунізму, від яких ми як суспільство, можливо, постраждали більшою мірою, але також надзвичайно сильно наше суспільство постраждало від злочинів нацизму. Публікація цієї книги – це публікація реальних історій реальних людей, які розповідають про злочини нацизму. Тому це не лише відновлення гідності, але певною мірою застереження проти розлюднюючих, людиноненависницьких практик, які можуть здійснювати тоталітарні режими. Адже спокусу суспільств до тоталітарного мислення ми спостерігаємо навіть по сусідству, як і ревізію історії, спрямовану на забуття злочинів тоталітарних режимів – не тільки комуністичного, але й нацистського”, – зауважив під час презентації голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.

Система Orphus