Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Сьогодні полтавці святкують День міста

23 вересня Полтава відзначає 77 років визволення від нацистських загарбників. Вітальне відео з нагоди свята розмістили на сайті Полтавської міської ради.

“Це наше місто. Ми звикли бачити його зеленим і квітучим. Це місто, в якому хочеться жити. Народжувати і виховувати дітей.

Місто, в якому почуваєшся безпечно і захищено. Де є місце для простих людських радощів

Це місто в якому перед нашими дітьми відкриваються величезні горизонти і можливості для майбутніх здобутків і перемог. Місто, яке ми будуємо комфортним для наших дітей.

Це місто, яке славиться на весь світ своїми талантами і спортивними звитягами, де кожен куточок надихає перемагати. Місто, в якому ми будуємо безпечний і доступний простір, для кожного мешканця. Для якого команда соціал-демократів здобуває найкраще з усього світу, щоб кожен мешканець почувався комфортно.

Полтава – місто в якому ми турбуємось про гідні умови праці для кожного полтавця, в якому ми створюємо інноваційні технології для боротьби зі старими ворогами.

Місто в якому немає околиць, в якому кожний осередок культури і творчості однаково важливий. Це місто, яке ми любимо. В якому працюємо і живемо, в якому хочеться залишатись.

Це наша з вами Полтава. Така, якою бачимо її ми. Зі святом, полтавці!”, – написав секретар Полтавської міської ради Олександр Шамота на своєму Тelegram каналі.

Він передав полтавцям вітання і від Голови Верховної Ради України.

Також мешканців обласного центру привітав голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

Дорогі полтавці, шановні ветерани!

Щиро вітаю вас із Днем визволення Полтави від нацистських окупантів та Днем міста!

Про страшні роки Другої світової війни, зокрема, період нацистської окупації рідного краю більшість із нас знає із розповідей рідних, свідчень очевидців, історичних документів, книжок і фільмів.

Важко уявити, що довелося пережити полтавцям під час гітлерівської колонізації: руйнацію, пограбування, примусове рабство, голод, щоденні фізичні і моральні страждання.

Вересень 1943 року приніс містянам довгоочікуване звільнення від нацистів та їх так званого «нового порядку».

Подвиг визволителів Полтави, їх мужність та військова звитяга є надбанням історії, а вдячність сучасників та прийдешніх поколінь полтавців – безмежною!

Сьогодні чимало наших земляків самовіддано захищають державний суверенітет та територіальну цілісність України на Сході, примножують славні бойові традиції старшого покоління.

Слова вдячності нашим шановним ветеранам, пенсіонерам, чиїми зусиллями місто було відроджене в повоєнний час, а також усім, хто сьогодні дбає про красуню Полтаву.

Бажаю вам міцного здоров’я, миру, достатку, нових звершень на благо рідного міста!

Голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов теж розмістив вітальне відео на своїй сторінці у Facebook.

За першою літописною згадкою міста, у давньоруському Іпатіївському літописі відома під назвою «Лтава». Сучасна Полтава походить від найменування річки Лтава, правої притоки Ворскли, (й згодом похідне «По-Лтава» себто По Лтаві) що текла Мазурівським яром на Поділ. Назві приписують слов’янське походження.

Довідково. За даними Вікіпедії, на початку XX століття щодо міста також вживали термін «Духовний центр України», чому сприяли діяльність цілої плеяди видатних діячів духовенства, культури і мистецтва, значні церковні та історичні пам’ятки. Окрім того Полтава була найбільшим центром розвитку української культури та просвіти того часу.

Офіційним часом заснування Полтави згідно з археологічними дослідженнями вважається 899 рік. Засноване IX ст. сіверянами як форпост поперед Посульської лінії укріплене першопоселення на Івановій горі поклало початок розвитку давньоруського граду Чернігівського, а згодом Переяславського, князівств Х-ХІІІ ст., поселенням XIV, XV віків.

У вирі подій опинилась Полтава під час II світової війни — у місті почергово перебували Головнокомандування Південно-Західного напрямку РСЧА Семена Будьонного, штаб групи армії «Південь» під командуванням фон Бока та стратегічний центр військової операції «Френтік».

18 вересня 1941 р. до Полтави увійшли війська «Вермахту». Місто стало адміністративним центром Полтавського ґебіту. Військові дії IIї СВ, перетворили значну частину міста, у котрому на честь перемоги в Харківській операції з візитом перебував Адольф Гітлер, на руїни. Було знищено всі 83 підприємства, електростанцію, водогін, каналізацію, 2/3 житлового фонду, навчальні і медичні заклади, театри, бібліотеки… За даними часів радянської пропаганди було розстріляно і закатовано 18200 полтавців (переважно євреї), у тому числі 5087 дітей. До Німеччини вивезено 20 800 осіб.

Сьогодні у День міста на вулицях Полтави працюватиме потужна пересувна музичнаплатформа «Моя Полтава в моєму серці». Також у Полтаві до Дня міста відбудеться Екскурсійний марафон.

Цього дня, традиційно, можна безкоштовно відвідати п’ять музеїв міста. Також заплановане вручення міських премій імені Володимира Короленка та Миколи Гоголя. О.19:30 розпочинається світлове шоу на будівлях Полтавської міськради, Кадетського корпусу та Полтавської міської школи мистецтв.

 

Система Orphus