Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавські діти зі шкільної парти навчаються проектному менеджменту та втілюють в життя власні ініціативи

Проект “Шкільний дитячий бюджет” ініціював голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький у рамках обласної програми громадських ініціатив «Бюджет участі Полтавської області на 2017 – 2020 роки».

Уперше в Україні Шкільний Громадський бюджет реалізований саме на Полтавщині. Цю ідею охоче підхопили учні, вчителі та їхні батьки. Проєкти-переможці школярів допоможуть змінити на краще умови навчання та запровадити в освітній процес інноваційні технології. Нині уже є перші конкретні результати проекту, які втілять у життя до кінця нинішнього року.

«Ми повинні виховувати молодого активного громадянина!»

В освітній сфері Полтавщина серед лідерів України за багатьма показниками. Зокрема, торік наша область піднялася на шосте місце у рейтингу регіонів за результатами ЗНО. Середній бал значно зріс, а кількість випускників, які не здали хоча б один з тестів, навпаки суттєво скоротилась. Все це, без сумніву, свідчить про підвищення ефективності системи освіти в регіоні.

– Оптимізація навчального процесу, покращення матеріально-технічних умов – лише частина завдання, яке стоїть перед освітянами, державою, органами місцевого самоврядування. На сьогодні мало дати дитині знання – ми повинні виховувати молодого активного громадянина! – відзначає голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький – Одним із проектів, спрямованих на це, і є Шкільний громадський бюджет.

Без сумніву, це – ефективний інструмент залучення молоді Полтавщини до формування місцевих бюджетів. Шкільний громадський бюджет почали реалізовувати в області починаючи із минулого року, при чому першими в Україні. Спочатку для школярів провели семінар-тренінг, організований обласною радою за сприяння Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування та адміністрації Кременчуцького педагогічного коледжу ім. А.С. Макаренка. Відбувся він 2 вересня минулого року на базі дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Ерудит» у с. Потоки Кременчуцького району. У заході брали участь близько ста учнів закладів системи загальної середньої освіти Полтавщини віком від 14 років. Фінансисти, науковці, працівники органів місцевого самоврядування, представники громадських організацій розповіли школярам про різні види бюджетів, формування і застосування їх на практиці, представили покрокову карту участі в конкурсі, воркшоп «Рекламуй свій проект». Під час семінару тривали жваві обговорення та дискусії.

Там було дуже цікаво, – ділиться враженнями десятикласниця Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 ім. В.Г.Короленка Дар’я Кабак. – Нам пояснили, що таке громадський бюджет, як ним скористатися, як писати проєкти, переконати людей в їх дієвості й ефективності, щоб проголосували за них. Повернувшись додому, відразу розповіла про цю ідею директору. І вже разом ми розробляли наш майбутній проєкт.

Шлях від ідеї до реалізації не такий вже важкий і довгий

Учасниками Шкільного громадського бюджету можуть стати учні системи закладів загальної середньої освіти віком від 14 до 18 років. Усього ж, у 2019 році було подано та допущено до електронного голосування 160 проєктів від авторів із 23 районів Полтавської області. Це переважно дівчата (69 %) віком від 14 років (45 %) до 17 років (3%). Учні 122 навчальних закладів узяли участь в конкурсі (97 – школи сіл та селищ, 25 – міські школи). Їхня суспільна підтримка через електронне голосування була колосальною. Кількість голосуючих склала 33054 особи (усього 58690 голосів). Максимальна сума фінансування одного проєкту з обласного бюджету – 50 тисяч грн. Перемогли: 41 проєкт сіл та селищ та 21 проєкт від міст. Обсяг бюджетної підтримки шкільних ініціатив – 3 млн грн. Їх реалізовують у 2020 бюджетному році. Головною тематикою таких проєктів був благоустрій пришкільної території (тенісний корт, спортзони для волейболу, баскетболу; вуличні тренажери, велопарковки, «зелені зони»); осучаснення шкільних їдалень, спортзалів, роздягалень, актових залів; поліпшення матеріально-технічного оснащення (спортивний інвентар, бібліотечні фонди, предметне оснащення кабінетів фізики, хімії, біології, іноземних мов; комп’ютерна техніка, музична апаратура); безпечні та комфортні умови (якісна питна вода, відеоспостереження, сучасний дизайн); ТОП інновацій (VR-окуляри віртуальної реальності, шкільне радіо, шаховий бліц для молоді); створення зон відпочинку на пришкільних територіях та в приміщеннях тощо.

Навчити дітей вірити у власні сили, і в те, що шлях від ідеї до реалізації не такий вже важкий і довгий – головна мета Шкільного громадського бюджету, – говорить голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький. – Він, безумовно, сприятиме реалізації концепції Нової української школи, підвищенню рівня довіри молоді до процесів прийняття рішень органами місцевої влади, їх залученню до процесів самоврядування, поінформованості та обізнаності молоді у сфері громадського бюджетування та молодіжної партиципації.

Реально крутий інструмент демократії

Шкільний громадський бюджет діє другий рік. Але навіть за цей недовготривалий час він уже має чимало позитивних відгуків.

Це надзвичайно чудова ідея, щоб трішки зробити активнішою молодь, – розмірковує учитель фізики опорного закладу «Вовчицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. В.Мисика Лубенської районної ради» Таміла Костюк. І хочеться, аби діти вірили у власні сили, що вони можуть цей світ змінювати на краще. І, дійсно, коли у нашому шкільному коридорі засяє барвами весела галастика для найменших школярів, – це буде чудовим втіленням їхніх мрій, ідей і копіткої роботи.

Це класний дієвий механізм залучення підростаючого покоління до написання проєктів і їх реалізації, – говорить начальник відділу муніципальних ініціатив та інвестицій управління економіки Пирятинської міської ради Євгеній Крагель. У нас взяло участь дві школи. І обидва проєкти здобули перемогу. Перший – шкільний радіовузол, як інформаційний центр школи „Голос ліцею“ м. Пирятин уже реалізовано. Другий – Хата активної молоді – створення простору, де школярі могли б активно відпочивати, зараз у процесі тендеру. Наші школи, однозначно, і надалі братимуть участь у цій ініціативі.

Реально крутий інструмент демократії, – переконана мама однієї із учасниць Шкільного громадського бюджету Анна Кондратьєва. Діти бачать проблеми, що їм не вистачає і прагнуть вирішити це саме через проєктну діяльність. Така робота об’єднує, вчить приймати рішення і реалізовувати їх, дарує дітям новий досвід, який, безумовно, допоможе і в майбутньому виборі професії.

Торік я подала проєкт щодо встановлення спортивного майданчику у селі Вільховатка Кобеляцького району, – ділиться одинадцятикласниця Кобеляцького ліцею № 2 імені Олеся Гончара Ліза Карпенко. – Там у мене живе бабуся. А цього року вирішила спробувати свої сили вже у Бюджеті участі. Мій проєкт стосується облаштування скейт-парку у Кобеляках для катання на скейтах, велосипедах, самокатах. Сподіваюся, земляки мене підтримають.

До речі, 17 вересня у Решетилівці відбудеться ще один семінар-тренінг присвячений темі Шкільного громадського бюджету для учнів навчальних закладів Полтавщини. На учасників чекатимуть заняття із кращими фахівцями громадського бюджету, інтелектуальні ігри, спілкування із переможцями Шкільного громадського бюджету-2019 та багато іншого. Серед спікерів мають бути і голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький та керівник проєкту Ради Європи «Сприяння участі громадян у демократичному процесі прийняття рішень в Україні» Володимир Кебало.

Подавати ж свої нові проєкти школярі зможуть із 20 вересня до 20 жовтня цього року. А переможців буде оголошено у листопаді.

Пишаюсь нашою молоддю які демонструють дуже дієвий та нестандартний підхід до тематики проєктів! наголошує голова облради Олександр Біленький. Полтавщина єдиний регіон України, де в рамках області успішно діють вже три Громадських бюджети! Оце і є пряма демократія в дії!

Система Orphus