Ви тут:
Суспільство ТОП-новина Україна 

НБУ зобов’язав банки ідентифікувати та перевіряти користувачів електронних гаманців

Національний банк України посилив регулювання ринку електронних грошей, зокрема, зобов’язав банки ідентифікувати та перевіряти користувачів е-гаманців

“Національний банк України осучаснив регулювання ринку електронних грошей та гармонізував його із законодавством України та Європейського Союзу в сфері здійснення фінансового моніторингу”, – повідомляє пресслужба НБУ.

Серед найважливіших ключових змін, передбачених новими правилами регулювання, такі:

  • Необхідність ідентифікації користувачів електронних грошей
  • Установлення нових лімітів для операцій з електронними грошима
  • Посилення вимог до банків-емітентів електронних грошей щодо контролю за діяльністю комерційних агентів
  • Підвищення рівня захисту прав користувачів електронних грошей

Банки повинні будуть здійснювати заходи з належної перевірки користувачів електронних грошей, у тому числі їх ідентифікацію та верифікацію, як і під час відкриття рахунків. Йдеться про клієнтів, які відкривають електронні гаманці, щоб здійснювати різні операції: купувати товари, платити за послуги тощо.

Крім того, перекази з використанням електронних грошей мають супроводжуватися інформацією про платника та отримувача.

“Цього вимагають норми Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” (далі – Закон про фінмоніторинг), що набрав чинності з 28 квітня цього року”, – йдеться у повідомленні.

Ідентифікацію та верифікацію нових клієнтів – користувачів електронних грошей – фінансові установи повинні здійснювати ще з 28 квітня 2020 року, тобто з дати набрання чинності Законом про фінмоніторинг.

Наявних клієнтів, що вже мали відкриті електронні гаманці станом на 28 квітня 2020 року, банки повинні будуть ідентифікувати та верифікувати під час планового оновлення або уточнення інформації.

Крім цього, регулятор визначив умови, за яких належна перевірка користувачів непотрібна1, зокрема, якщо:

  • ініціюється операція з електронними грошима, що здійснюється з використанням наперед оплаченої картки, та виконуються усі належні заходи щодо зменшення ризиків; 
  • здійснюється оплата товарів готівкою або за допомогою платіжної картки з використанням електронного гаманця (технічного/транзитного), що відкривається одноразово виключно для технологічного проведення цієї операції, за умови виконання емітентом відповідних вимог щодо супроводження переказу коштів інформацією відповідно до вимог законодавства.

Для ідентифікованих та верифікованих у повному обсязі користувачів електронних гаманців Національний банк скасовує обмеження, встановлені раніше щодо сум електронних грошей, на які можуть здійснюватися розрахунки та перекази.

На поповнюваному електронному гаманці може зберігатися максимальна сума в розмірі 400 000 грн; на непоповнюваному – 5 000 грн.

поширити новину: