Ви тут:
Медицина Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Лікар з Кременчука розповів про профілактику серцево-судинних захворювань

Серцево-судинні захворювання є основною причиною зниження тривалості та якості життя в сучасному світі. Ураження судин атеросклерозом, що призводить до розвитку ішемічної хвороби серця, може роками мати безсимптомний перебіг і проявитися на стадії ускладнень:  інфаркту міокарда, мозкового інсульту, серцевої недостатності,  а також  призвести до раптової смерті.

“Важливо зауважити, що в Україні третина інфарктів та інсультів виникає в осіб працездатного віку, що в 10 разів перевищує відповідний показник для країн Західної Європи.   В останні роки це захворювання помітно  “помолодшало”, – розповів лікар-кардіолог поліклініки КНМП  «Кременчуцька перша міська лікарня ім. О.Т.Богаєвського» Ігор Желєзнов.

Відомо, що найкращий спосіб запобігти розвитку будь-якої хвороби полягає в ліквідації її причин. Загалом усі фактори ризику поділяються на дві групи: ті,  на які людина вплинути не може, і такі, що піддаються впливу.

До першої групи чинників  належать стать (частіше інфаркт розвивається у чоловіків), вік (частіше у старшому віці), обтяжена спадковість – серцево-судинні захворювання часто носять сімейний характер.

Друга група факторів ризику це ті, на які кожен з нас може вплинути самостійно: шкідливі звички, підвищення артеріального тиску, надмірна маса тіла, часті стреси, низька фізична активність, що веде до ожиріння.

Більшість факторів ризику залежать від стилю життя. Ви зможете їх змінити і, тим самим, знизити у себе ризик передчасної смерті від інфаркту міокарда або інсульту. Корекція факторів ризику важлива в усіх вікових категоріях, починаючи з дитинства до глибокої старості. Щоб проблеми з серцем і судинами не затьмарювали життя  людини, варто дотримуватися ряду рекомендацій.

  1. Постійно контролюйте артеріальний тиск. Гіпертонічна хвороба може мати безсимптомний перебіг, проте вона значно підвищує ризик розвитку порушень мозкового кровообігу (інсульту) та інфаркту міокарда. Прилад для вимірювання артеріального тиску повинен бути у кожній родині. При зниженні підвищеного систолічного (“верхнього”) тиску навіть на 2–4 мм рт. ст. (наприклад, із 140 до 136 мм рт. ст.), а діастолічного (“нижнього”)— на 6 мм рт. ст. частота виникнення інсультів зменшується на 38%, ішемічних хвороб серця — на 16%.
  2. Починаючи з 40-річного віку рекомендується регулярно контролювати рівень холестерину у крові. Рівень загального холестерину має становити 5,2 ммоль/л та менше. Для профілактики підвищення рівня холестерину важливо дотримуватись засад здорового харчування та рекомендованого рівня фізичної активності впродовж всього життя. 
  3. Відмова від куріння зменшує смертність серед осіб, що перенесли інфаркт міокарда, майже наполовину. Жоден вид куріння не може вважатися безпечним. Бездимний тютюн, цигарки з низьким вмістом смол і нікотину, навіть пасивне куріння — усе це призводить до звуження судин периферичних артерій. Відтак, підвищується тиск. Після кожної викуреної цигарки тимчасово збільшується кількість серцевих ударів, значить, скорочується час відпочинку серця, воно швидше зношується. Однак, щойно людина кидає палити, ризик розвитку серцево-судинних захворювань помітно знижується вже протягом року. Ризик розвитку ішемічної хвороби серця у курців у 4 рази вищий ніж у тих, хто не курить. Відмова від цієї шкідливої звички дуже важлива у будьякому віці. 
  4. Контролюйте рівень цукру у крові. З метою ранньої діагностики цукрового діабету рекомендується щорічне визначення рівня глюкози у крові, верхня межа норми становить 6,0 ммоль/л. 
  5. Слідкуйте за масою тіла. Наразі кожен другий українець має різний ступінь надмірної маси тіла. Це, у свою чергу, може стати причиною більшості хронічних захворювань, у тому числі й серцево-судинних.
  6. Адекватні фізичні навантаження знижують загальну смертність на 20-25 відсотків. Вони нормалізують рівень артеріального тиску і позитивно впливають на обмінні процеси в організмі. Високі спортивні досягнення не потрібні – достатньо фізкультури. Позитивний вплив чинять аеробні вправи (ходіння у пришвидшеному темпі, плавання, катання на велосипеді) протягом 20-30 хв. 4-5 разів на тиждень. Хоча б 2 години зважених фізичних навантажень на тиждень зменшують ризик смерті від ішемічної хвороби серця на 32%. Людям із зайвою вагою слід пам’ятати, що знизивши її хоча б на 10 відсотків (а без фізичних справ досягти цього буде важко), вони знижують також кров’яний тиск, рівень холестерину у крові і ризик розвитку цукрового діабету.
  7. Стрес і тривожні стани більше ніж удвічі підвищують ризик серцево-судинних захворювань, а у разі хвороби – ускладнень та смерті.
  8. Обстежуйтеся регулярно. Без цього не вдасться ні вчасно відслідкувати рівень артеріального тиску, ні слідкувати за рівнем холестерину, ні виявити інші проблеми, що шкодять серцю та судинам. До регулярних медичних обстежень нашим громадянам ще потрібно звикати. Але вчасно виявлені проблеми дозволяють уникнути оперативних втручань, надати допомогу на первинному рівні та дійсно рятують життя.

Важливо враховувати, що поєднання декількох факторів ризику значно прискорює розвиток серцево-судинних захворювань. Відповідно до сучасних рекомендацій, профілактику серцево-судинних захворювань потрібно починати з народження (або ще раніше) і проводити впродовж усього життя. Тому дуже важливо дотримуватися засад здорового стилю життя в кожній сім’ї – це буде мати позитивний вплив на здоров’я дітей, дорослих і людей старшого віку. Нічого складного в елементарних засобах профілактики серцево-судинних захворювань немає. Однак ефективність цих дій набагато перевершує всі сподівання. Всі довгожителі ведуть активний спосіб життя – наслідуйте їх приклад! 

 

Система Orphus