Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

Колектив “Древо” з Полтавщини відзначив 60-річний ювілей

Найстаріший колектив України «Древо»відсвяткував 60-річний ювілей.

Про це повідомили на Facebook-сторінці Пирятинської ОТГ.

Відзначення ювілею припало на День жалоби, тож концертну програму відмінили. Проте крячківських співачок привіталиголова Пирятинської міськради Олексій Рябоконь. Також «Древо» привітав Юрій Фединський з дружиною Марією та американським музикантом Джоном Вестморлендом. Вони виконали пісню «Молитва». Депутат обласної ради Василь Стасовський також долучився до вітань колективу, окрім квітів та подарунків прочитав власні вірші про село.

Уперше колектив зібрався 1958 року, проте офіційно роком заснування вважається 1960. На сьогодні у фольклорно-етнографічному ансамблі «Древо» залишилася 1 учасниця першого складу – Надія Роздабара.

Ансамбль «Древо» зберігає унікальну школу традиційного співу України, яка визнана як світова цінність. Сьогодні записані пісні «Древа», зняті фільми, численні наукові роботи написані на їхній «живій матерії». Ансамбль «Древо» має учнів у Західній Європі, Америці, і навіть в Японії. Він виростив багатьох науковців, режисерів, співаків та акторів. Зокрема, учнями «Древа» є Ніна Матвієнко і тріо «Золоті ключі» (Київ), Мар’яна Садовська (Кьольн), Євген Єфремов (етномузиколог) і київський ансамбль «Древо», режисер Сергій Ковалевич (Москва), Наталка Половинка, мистецький центр «Майстерня пісні» (Львів) та багато інших.

Пісня «Древа» «Ой у неділю рано» здобула гран-прі на міжнародному конкурсі записів музики світу Svetozar Stracina Grand Prix 2003 (Братислава, Словаччина).

Зараз виступає вже четвертий склад ансамблю. Проте для багатьох Древо досі асоціюється з іменами Пріски Загорулько, Тетяни Кривенко, Марії Маліженко, Михайла Володька, Анатолія Попка і особливо з Ганною Левадою (бабою Ганною). Саме цей склад знімали у фільмі «Ой, у полі древо», саме в них закохалася Ніна Матвієнко.

У 1970-х роках музикознавцем-фольклористом Володимиром Матвієнком гурт під час однієї з фольклорних експедицій був записаний на магнітну стрічку. Ці фонограми зробили ансамбль відомим спочатку в колах музикантів-фольклористів України та СРСР. У 1982 році колектив отримав Диплом лауреата І Всеукраїнського фестивалю «Золоті ключі» за І місце. У цьому ж році 24 пісні «Древа» записують на Московській студії «Мелодія».У репертуарі «Древа» — старовинні (XVIII–XIX століть) пісні Полтавщини (одна з яких — «Ой, у полі древо» — згодом дала назву гуртові), а також пісні, складені чи доповнені самими учасниками ансамблю. До останніх належить пісня «Соловею-канарею», колись почута по радіо найстаршою учасницею гурту — Галиною Попко. Пісня дуже сподобалась їй, і, не маючи змоги знайти оригінальний текст, Ганна Якимівна доповнила її своїми словами, а також розклала для «Древа» на три голоси.

У 1990 році Ніна Матвієнко запросила «Древо» на свій творчий вечір у палац «Україна». У 1992 році колективу присвоєно звання «народний самодіяльний». У 1994, 1995 році колектив виступав у Польщі. Там знайшли неймовірно багато нових шанувальників зі всього світу. Знайомляться із видатною українкою – співачкою Мар’яною Садовською.

Фото: Facebook

Система Orphus