Ви тут:
здоров’я Суспільство 

Чим обробляти рани: поради педіатра

Дитячий педіатр Лідія Бабич розповіла чим потрібно обробляти рани та подряпини.

“Немовлятко подряпало собі щічку своїм нігтиком? – нічим обробляти подряпину не треба. Подряпини, садна отримані вдома – скоріше за все нічим мастити і “обробляти” не треба. Розбите коліно на вулиці або подерті долоні при падінні. Досить часта травма. Треба промити рану водою (наприклад, чистою, питною з пляшки), щоб видалити частки бруду”, – радить педіатр.

Та зазначила, що в жодному разі не можна використовувати для оброблення ран:

-Жодних спиртових розчинів на рану! Це боляче, створює опік ранкової поверхні і заважає загоєнню.

-Не обов’язково намагатись зробити подряпину стерильною. Достатньо зробити її чистою.

-Хлоргексидин в концентрації 0,05% має такий самий ефект, як і вода для промивання рани. Це дуже малий %. В інших країнах 0,2% і це ефективно.

-Бажано не заліпляти ранки пластирем. Часто міняти пластир дитина не дасть. Всередині утворюється “парник” для розмноження мікробів.

-“Зеленка”.

“Спиртовий розчин нанесений на поверхню рани спричиняє мікро-опік. Це може заважати загоєнню. А ще – це боляче. І ці страждання точно даремні”, – наголошує Лідія Бабич.

Пупок новонародженого взагалі не потребує жодних антисептиків. Це порушує природню колонізацію мікрофлорою шкіри і затягує загоєння.

Під шаром зеленки неможливо помітити прояви запаленням. Почервоніння на ранніх етапах повинно насторожити – чи не приєдналась інфекція.

“За кордоном з наших дітей кепкують – навіщо батьки розмалювали дитину маркером?.. Якщо у вас в аптечці є запаси зеленки – можете сміливо викидати”, – зазначила лікарка.

Популярний октинісепт, бетадин не обов’язково одразу наносити на будь-яку подряпину.

Якщо є кровотеча:

– мінімальна капілярна кровотеча зупиняється сама. Якщо рана більш глибока – притисніть будь-якою чистою тканиною чи серветкою на 3-5 хвилин. Це важливіше, ніж кидатися промивати. За цей час і ви, і дитина заспокоїтеся, що теж важливо.

Губа, підборіддя, лоб – при падінні і ударі можуть виникати розсічення. Це невелика, але глибока травма шкіри. Ранка маленька, але кровити може сильно. Притисніть, зупиніть кровотечу.

Якщо ви бачите, що краї рани не замикаються – в травмпункт до лікаря. Інколи потрібен 1-2 шви під місцевим знеболенням.

Не відтягуйте, бо буде некрасивий шрам.

Вакцинуйте дітей від правцю! Це смертельно небезпечна хвороба. Навіть невелика травма шкіри може бути фатальною для невакцинованої дитини.

“Не прикладайте до ран ніяких подорожників, капусти, буряка, товченої ромашки чи інших рослин. Просто забудьте про це”, – наголошує педіатр.

Цика-крем або вазелин, ланолін (але краще цикапласт) допомагає загоюватись ранці. Не допускайте пересихання струпу на ранці. Суха кірка тріскається, довше загоюється, більший ризик шраму.

Місця, де загоїлась рана – більш чутливі до сонця. Бо в рубцевій тканині не виробляється меланін. Захищайте ці місця сонцезахисним кремом. (Взагалі всі відкриті ділянки бажано захищати незалежно від наявності шраму).

Якщо рана червона, гаряча, болить, гнійні виділення – до лікаря.

Система Orphus