Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство 

17 вересня – Всесвітній день забезпечення безпеки пацієнтів

У світі щорічно 17 вересня відзначається Всесвітній день забезпечення безпеки пацієнтів. У 2019 році Україна теж долучилася до цієї ініціативи, оскільки безпека пацієнтів є важливим елементом якісної медичної допомоги.

“Безпека пацієнтів включає їхню конфіденційність. Дотримуватися правил конфіденційності має кожен працівник медичного закладу, якому стає відома інформація про стан здоров’я людини”, – нагадують у НСЗУ.

Право пацієнта на медичну таємницю закріплене, зокрема в Основах законодавства про охорону здоров’я, Цивільному та Кримінальному кодексах України. Порушення лікарської таємниці може призвести до притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

До медичної таємниці належить:

– факт звернення людини до медичного закладу по медичну допомогу;
– стан здоров’я людини, діагноз;
– обставини, що передували захворюванню або спровокували його;
– функціональні особливості організму;
– шкідливі звички;
– особливості психіки;
– майновий стан;
– інші відомості, отримані під час медичного обстеження, зокрема інформація про сімейне, інтимне життя людини, а також про стан здоров’я родичів, близьких пацієнта.

При цьому лікарська таємниця не розповсюджується на особисту поінформованість пацієнта про стан його здоров’я. Тобто пацієнт має право знати про всі аспекти перебігу хвороби, варіанти лікування тощо, включно з невиліковними хворобами. Знаючи про свій діагноз, людина може приймати відповідальні рішення, свідомо планувати життя.

Стосовно лікарської таємниці та пацієнтів із підтвердженим діагнозом COVID-19: медичні працівники зобов’язані реєструвати такі випадки в електронній системі охорони здоров’я, а також інформувати відповідні державні органи про поширення інфекційних хвороб, керівництво закладу охорони здоров’я, лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я за адміністративно-територіальною належністю. У жодному разі медичні працівники не мають розголошувати мешканцям громади особисті дані пацієнтів із підтвердженим діагнозом COVID-19.

Завдяки електронним даним історія звернень та захворювань пацієнта зберігається не на папері, а в електронній системі. Це убезпечує пацієнтів від загубленої картки з усією інформацією про щеплення, хвороби та лікування. До того ж, електронні дані посилюють рівень приватності пацієнта. На відміну від паперових карток, до яких можуть зазирнути будь-які медичні або немедичні працівники, до електронних даних пацієнта матимуть доступ лише чітко визначені лікарі. Всю інформацію про пацієнта бачить сімейний лікар, а необхідну для призначення лікування – лікуючий лікар.

У планах розвитку електронної системи охорони здоров’я – запустити електронний кабінет пацієнта й електронний лікарняний. Електронний кабінет дозволить пацієнту подати декларацію онлайн, побачити власну електронну медичну картку, де збережені електронні рецепти та направлення. Електронний лікарняний дозволить автоматизувати процес отримання листка непрацездатності, уникнути збору печаток, помилок у реквізитах та посилить рівень приватності пацієнта.

Система Orphus