Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві відбувся тренінг “Розбудова системи громадського здоров’я Полтавщини”

Понад 30 представників міжрайонних відокремлених підрозділів ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», обласних спеціалізованих закладів з профілактики ВІЛ/СНІДу та туберкульозу, інформаційно-аналітичного центру взяли участь у тренінгу “Розбудова системи громадського здоров’я Полтавщини”.

Це і лікарі із загальної гігієни, гігієни дітей та підлітків, гігієни праці, біологи, епідеміологи, бактеріологи, статистики, педіатри, фтизіатри, фельдшери тощо.

До них звернулася в.о. директора КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради» Ніна Дурдикулиєва: «Сподіваюся, все коло винесених на сьогодні теоретичних та практичних питань не тільки зацікавить вас, а й допоможе у подальшій роботі. Ми врахували при підготовці цього тренінгу те, що живемо в епоху змін, коли все більшого розвитку у нас набуває європейський досвід громадського здоров’я. Разом з вами вчимося співпрацювати в нових умовах з громадами та окремими громадянами, особливо з питань промоції здоров’я – бо в цьому наше майбутнє. Ми запросили як теоретиків та практиків з державних закладів та науковців, а також колег з неурядових організацій, які опікуються громадським здоров’ям. Бо разом ми – команда! Тому хочу, щоб ми обговорили спільний план дій з розбудови системи громадського здоров’я нашої області».

Про те, як розвивається система громадського здоров’я в нашій країні та світі розповіла Інна Бєлікова – доцент кафедри соціальної медицини, громадського здоров’я, організації та економіки охорони здоров’я Української медичної стоматологічної академії.

Спочатку вона спитала колег: «Що ви розумієте під терміном громадське здоров’я?». Учасники кожен поділилися своїми асоціаціями: захворюваність, вакцинація, екологія, харчування, психічне здоров’я, повноцінне життя тощо.

«Громадське здоров’я – заходи, що здійснює суспільство для створення умов, коли люди залишаються здоровими. Тобто названі вами теми та багато інших входять до цього кола».

Інна Володимирівна презентувала учасникам дії зі зміцнення здоров’я громади, визначені Оттавською хартією 1986 року, у Джакартській та Шанхайській деклараціях. Це і проведення державної політики, що враховує інтереси здоров’я (законодавство, фінансові заходи, оподаткування та організаційні перетворення). Важливо – створення сприятливого навколишнього середовища, розвиток особистісних навичок, соціальна відповідальність, посилення дій на суспільному рівні, переорієнтування охорони здоров’я.  

Окремо зупинилися на питанні побудови міцних партнерських зв’язків та контактів в інтересах здоров’я. Адже спільна робота по збереженню здоров’я громади можлива лише за участі та залученні відповідних партнерів з діяльності збереження здоров’я на всіх рівнях: від сім’ї, школи, місця роботи, громад до певного населеного пункту та країни.  

У Концепції розвитку громадського здоров’я України громадське здоров’я визнано як основу профілактичної медицини, що втілює основні системні заходи у сфері охорони здоров’я та спрямована на збереження як популяційного, так й індивідуального здоров’я населення. Пріоритетом розвитку такої системи є принцип, при якому інтереси здоров‘я мають враховуватися в усіх сферах державної політики.  

Учасники тренінгу дізналися про 9 принципів, за якими діє система громадського здоров’я: орієнтація на причинах захворювання, права окремих осіб у громаді, вклад всієї громади, інформаційна діяльність задля прав та можливостей членів громад, пошук інформації, доступність інформації, оперативне реагування, компетентність фахівців, об’єднання зусиль.

«Бо основне», – підкреслила пані Інна – «колективна відповідальність за рівень здоров’я населення».

Інна Бєлікова ознайомила колег з детермінантами здоров’я населення: чинниками, що визначають здоров’я, факторами ризику виникнення хвороб, поняттям «тягар хвороб». До речі, на всі з них можна вплинути, що допоможе виправити ситуацію зі здоров’я громад: високий кров’яний тиск, шкідливі звички, неправильне харчування, недостатня фізична активність тощо.

Учасники дізналися про підхід, рекомендований ВООЗ для епідеміологічного нагляду за факторами ризику неінфекційних захворювань – STEPS (3 кроки). Це дослідження дозволяє оцінити загальний стан здоров’я учасників по декількох показниках та визначити, які несприятливі фактори впливають на здоров’я.

Система Orphus