Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Представників органів місцевого самоврядування Полтавщини навчають основам нового виборчого законодавства

Сучасні реалії сьогодення, карантинні обмеження, вимагають від фахівців системи БПД гнучкості, вмілого реагування на виклики, пошук нових форм у роботі. Наразі фахівці системи обмежені у проведенні масштабних правопросвітницьких заходів, проте працівники Регіонального центру з надання БВПД у Полтавській області знайшли можливість об’єднати представників територіальних громад задля підвищення їх рівня правових знань.

На заміну кущовим семінарам із циклу «Актуальні питання розвитку правової спроможності територіальних громад на Полтавщині», які вже майже чотири років поспіль проводилися в регіонів для посадових осіб місцевого самоврядування та держслужбовців, фахівці Регіонального центру з спільно з представниками Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування та Полтавського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, ініціювали проведення таких семінарів в онлайн-форматі.

Про це повідомили в Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.

Заходи мають на меті роз’яснити актуальні питання розвитку місцевого самоврядування, виборчого законодавства, форми і методи захисту прав громадян тощо.

Учасниками першого вебінару, який відбувся 17 серпня, стали сільські, селищні голови, депутати місцевих рад, посадові особи органів місцевого самоврядування Хорольського, Лубенського Миргородського та Чорнухинського районів.

«Такі семінари є надзвичайно важливими і цікавими для територіальних громад Полтавщини, адже з прийняттям нового Виборчого кодексу постає чимало проблем стосовно майбутнього виборчого процесу та реалізації нововведень. Спілкуючись з представниками органів місцевого самоврядування помічаю, що у багатьох з них є чимало «білих плям», багато запитань до нового документу та критичних зауважень. Сьогодні завдяки нашим експертам з виборчого законодавства маємо можливість обговорити всі актуальні питання» – зазначив модератор заходу – директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий.

20 серпня його учасниками стали представники органів місцевого самоврядування Глобинського, Козельщинського, Семенівського та Кобеляцького районів.

«Асоціація органів місцевого самоврядування запросила депутатів рад, голів громад, керівників сільських рад та інших людей, причетних до місцевого самоврядування. Ми поговоримо про останні зміни у виборчому законодавстві. Спікером сьогоднішнього вебінару є Іванна Фединчук – експертка з виборчого процесу», – виконавчий директор Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування сказав Володимир Микійчук.

Під час вебінару Іванна Фединчук розповіла про планування виборчої кампанії та особливості контактування з виборцями.

Заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Ігор Клименко поінформував представників місцевих громад про особливості перевірки у списку виборців, зміни виборчої адреси.

«З 1 липня 2020 року кожен виборець незалежно від того, де зареєстроване його місце проживання, може закріпити своє фактичне місце проживання як виборчу адресу та проголосувати на виборах у відповідній місцевості. Для того, щоб проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня, виборець має змінити виборчу адресу до 9 вересня 2020 року» – повідомив він.

За його словами для цього слід звернутися до органів Державного реєстру виборців з паспортом громадянина України, подати заяву про зміну виборчої адреси. До заяви необхідно додати документи, які обґрунтовують, чому виборець має голосувати за вказаною в заяві адресою. Це може бути копія одного з таких документів: договір оренди житла, яке винаймає виборець; документ, який засвідчує ведення виборцем підприємницької діяльності за відповідною адресою, виданий органом державної влади чи органом місцевого самоврядування (наприклад, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань тощо); документ, який підтверджує право власності на житло за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; документ, що засвідчує перебування виборця в шлюбі або в родинних відносинах з особою, місце проживання якої зареєстровано за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, судове рішення про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами тощо); документ, що засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстровано за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, рішення органу соціального захисту населення про призначення щомісячної грошової допомоги особі, що проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею тощо). Виборцю потрібно звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем, де він фактично проживає.

«Якщо у громадян є кваліфікований електронний підпис (КЕП), вони можете подати заяву про зміну виборчої адреси онлайн. Ця опція також стала вперше доступна 1 липня 2020 року. Електронний підпис можна отримати в акредитованих центрах сертифікації ключів (АЦСК). Наприклад, в АЦСК Приватбанку, УкрСиббанку, Ощадбанку, Державної фіскальної служби, Державного підприємства “ДІЯ” та інших», – додав Ігор Клименко.

Ще одна важлива новація Виборчого кодексу на якій акцентував увагу заступник директора Регіонального центру – це можливість визначити свою виборчу адресу, якщо немає зареєстрованого місця проживання. Загалом алгоритм дій щодо визначення виборчої адреси дуже подібний до процедури зміни виборчої адреси як під час подання паперової заяви, так і онлайн. Є лише кілька відмінностей, зокрема в переліку документів, які підтверджують місце проживання, вказано також “інші документи, що підтверджують право користування житлом за адресою, яку виборець просить визначити його виборчою адресою”. Приміром, якщо людина не має зареєстрованого місця проживання та перебуває на обліку в соціальній службі, то виборча адреса може визначатися за погодженням із центром обліку або соціальною службою, які відповідно до законодавства ведуть облік бездомних осіб. Виборчою адресою такого виборця визначається адреса відповідного центру облік.

Також Ігор Клименко звернув увагу на таких важливих новелах виборчого законодавства як-то: значне зниження партійного порогу (з 90 тис. до 10 тис.); збільшення складу місцевих рад, де кількість виборців не перевищує 100 тисяч виборців; гендерну квоту: При формуванні виборчих списків – з кожних 5 кандидатів – не менше 2 кандидатів кожної статі; застава для всіх кандидатів – для мажоритарників – 20% мінім. зарплати: для висуванців партій зменшено у 4 рази; впровадження ІТ-технологій; розподіл мантатів партіями: черговість у списку, 25% бар’єр, кількість «за».

Про відповідальність за порушення виборчого законодавства розповів слухачам начальник вiддiлу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Ночовний. Він наголосив, що підвищено відповідальність за порушення, які мають серйозний і системний вплив на кінцевий результат виборів. Зокрема, чітко визначається, що, наприклад, викрадення печатки комісії, вкидання бюлетенів пачками до скриньки – це злочин. Передбачена відповідальність для підкуплених членів комісій. Також за агітацію спиртними напоями, роздачу гречки та інших способів підкупу виборців. Крім того, вперше в історії України запроваджується кримінальна відповідальність за підкуп кандидатів та членів комісій.

Переглянути відео з вебінарів можна за наступними посиланнями.
Вебінар 17 серпня https://www.youtube.com/watch?v=ynbRbg0Q_O4&feature=youtu.be
Вебінар 20 серпня https://www.youtube.com/watch?v=BGqdUUBvzgw&feature=youtu.be

Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, тел. (0532) 56-02-88.
Кременчуцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Кременчук, вул. Небесної сотні, 54, тел. (0536) 75-75-20.
Лубенський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Лубни, вул. Монастирська 17, тел. (05361) 77-479.
Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області працює за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40.
Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103.

поширити новину: