Ви тут:
Медицина Прес-релізи Суспільство Україна 

Колективний імунітет: що це, для чого, та чи є він в Україні

Щеплення щороку оберігають від 1.5 до 3 млн життів від смерті. Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу, захворюваність від поліомієліту знизилася на 99%, а смертність від правцю у новонароджених впала у 13 разів.

На сьогодні держава гарантує проходження щеплень за Національним календарем профілактичних щеплень в Україні від 10 хвороб: туберкульозу, дифтерії, правця, коклюшу, поліомієліту, кору, краснухи, епідемічного паротиту, гепатиту В та Hib-інфекції.

Протипоказання

Та є особи, яким за медичними протипоказаннями не можна щеплюватися. До них належать, зокрема: 

  • люди, у яких спостерігалася анафілактична реакція на попередню дозу вакцини;
  • вагітні (протипоказане введення живих вакцин);
  • люди з імунодефіцитом (протипоказане введення живих вакцин);
  • особи з гострими захворюваннями з підвищенням температури вище 38,0 °C (є протипоказання до рутинної, тобто гарантованої державою вакцинації);
  • вага дитини складає менше 2 кг.

Саме їх та тих, хто дає відмову з релігійних чи морально-етичних поглядів і захищає колективний імунітет.

Колективний та індивідуальний імунітет

Під колективним імунітетом розуміють явище у суспільстві, за якого охоплення вакцинацією на рівні 95% населення країни дає можливість забезпечити повноцінний захист населення від спалахів та епідемій інфекційних хвороб, яким можна запобігти щепленнями.

Крім нього у кожного, хто вакцинувався, виробляється індивідуальний імунітет, який дає опір хворобам у щепленої людини. Важливо, що колективний імунітет, на жаль, не виробляється від деяких видів хвороб.  Наприклад, у випадку з правцем колективний імунітет від нього не набуватиметься, адже хвороба передається через пошкодження цілісності шкірного покриву (порізи, подряпини тощо) від заражених предметів, попадання грунту тощо. Можна інфікуватися правцем при потраплянні бруду у рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Тому важливо слідкувати за датами в календарі та ревакциновуватися (повторно отримувати вакцинацію).

Відмова від щеплень: статистика та загрози

Як ми вже з’ясували, чим більше населення буде щеплюватися, тим більше буде відсоток колективного імунітету. Чим вищий відсоток колективного імунітету, то менші шанси, що нещеплена людина може підхопити вірус чи бактерію. Безпека і здоров’я таких людей полягає у добросовісному ставленні оточуючих до процесу імунізації. А що буває, коли люди, які можуть щеплюватися, ігнорують вакцинацію? Світ та Україна знають такі випадки. Коли падає відсоток щеплених людей, то збільшується ризик виникнення стихійних епідемій та смертності від хвороб, за якими призначають вакцини.

Приміром, у 2018 році Європу та Україну зокрема сколихнула хвиля захворюваності на кір. Так, в Україні було зареєстровано 53 тисячі хворих та 16 померлих, коли в інших державах Європи – 34 тисячі та 56 смертей. ВООЗ вважає це наслідком низького охоплення щепленнями.

Вакцини забезпечують захист у будь-якому віці, тож обмежень щодо віку немає, є оптимальні вікові категорії для проведення щеплень. Своєчасна і повна вакцинація захищає вас і оточуючих від серйозних та потенційно смертельних захворювань. 

Для створення належного імунітету, щеплення необхідно розпочинати вже з народження дитини, ще до того, як вона почне активно контактувати з іншими.

Який стан справ з колективним імунітетом в Україні?

На жаль, в Україні не вироблено колективного імунітету проти жодної з 10 хвороб, від яких передбачено щеплення за Національним календарем.

Рівень охоплення щепленнями станом на 1 червня по Україні виглядає коливається в межах від 15,5% у випадку з вакциною від правця і дифтерії у 16 років до 33,4% у випадку із щепленням від туберкульозом до 1 року.

Ці дані є неповними, оскільки планова вакцинація триває впродовж року і очікувано цей відсоток щеплень має зрости.

Та все ж розрахунки дають зрозуміти, що впродовж наступних 5 місяців темпу з імунізації буде недостатньо, аби досягти бажаного показника у 95%. Так, станом на 1 червня цього року щеплення від кору, епідемічного паротиту та краснухи отримали 28,3% дітей річного віку. За розрахунками цьогорічної тенденції за 5 місяців, до кінця поточного року охоплення щепленнями сягне лише 67,9%, чого недостатньо для формування колективного імунітету.

У попередньому році на 1 червня охоплення за цією ж вакциною склало 41,9%, і до кінця року щепили лише 93,2%.

Також станом на 1 червня 2020 року в усіх областях України наявні усі види вакцин, передбачені Національним календарем профілактичних щеплень в Україні.

Попри пандемію Covid-19, медики висловлюються за планову вакцинацію у цей період.

В Україні за останні п’ять років склалася нестійка епідемічна ситуація щодо інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення  імунопрофілактики.  Внаслідок критичних факторів, серед яких недовіра населення до імунізації та впливу пандемії Covid-19 фіксуються критичні рівні охоплення населення обов’язковими профілактичними  щепленнями попри наявність у всіх регіонах України передбачених Національним календарем щеплень вакцин.

поширити новину: