Ви тут:
Суспільство Україна 

Вирощують ягоди для відомих торгівельних мереж та залучають інвестиції: як живе найменша ОТГ на кордоні з Полтавщиною

Дніпропетровщина. За 90 кілометрів від Полтави і так само ж від Дніпра 5 років тому утворили Ляшківську ОТГ. Громада найменша в області, але амбітна та самодостатня. Тут розвинена мережа соціальних та інфраструктурних об’єктів, ОТГ працює у багатьох міжнародних проєктах та залучає гранти, а ще тут створюють нові робочі місця та комфортні умови для життя.

До складу ОТГ входять 9 населених пунктів з населенням 2570 людей.

Голова Ляшківської ОТГ Юлія Омелян на посаді сільського голови працює уже 25-й рік. Розповіла, що саме активність мешканців підштовхнула громаду до об’єднання і розвитку:

“Ми були у числі перших десяти громад Дніпропетровської області, які пішли на добровільне об’єднання. Я бачила село, коли прийшла на посаду, тоді, у 90-х роках, було дуже багато повноважень у нас, але з часом ми їх втрачали. Перестали розпоряджатися бюджетами, тож і реформа децентралізації і об’єднання громад були дуже нам необхідні. Це добре, що в Законі прописали слово «Добровільне», бо якби його там не було, бюрократи від самоврядування і державної влади нам би не дали розвинутися і об’єднатися. Та не дивлячись ні на що, ми об’єдналися і отримали потужну підтримку від держави. У нас повірили. І ми почали працювати”.

28 років – довгобуд, нині – сучасний комплекс – дитсадок, будинок культури, школа та сільська рада

Протягом 28 років у Ляшківці стояв довгобуд – велике двоповерхове приміщення, яке не добудували ще за радянських часів. Перше, що зробили після об’єднання, разом з обласною владою, почали його добудовувати.

“Це був такий шок для людей. Ми розповідали, що добудова стала можливою завдяки реформі децентралізації, але тоді це слово було ще нікому до кінця не зрозумілим. Та про нас почули і до нас поїхали чисельні делегації з інших сільських рад. Усі зрозуміли, що якщо 28 років тут ніхто нічого не будував, а зараз почали, значить десь взялися гроші, а де ж саме, усім було цікаво почути. Наш бюджет після об’єднання зріс у 12 разів. Перші 5 років ми витратили на покращення інфраструктури. Ось, наприклад, у цьому комплексі були проведені усі енергозберігаючі заходи, ми застосували усі новітні технології. Стільки скільки зробила Ляшківка, поки не вдалося нікому. Чому? – Бо ми були першими, – розповіла Юлія Омелян”.

Новий дитячий садок у громаді запрацював у 2017 році, тут 2 різновікових групи у яких нині виховують 50 діток. З наступного року планують набрати 60. Дітей зараховують і з сусідньої Полтавської області. У планах – створення ясельної групи, уже надходять чисельні заяви від батьків. До 2015 року народжуваність у громаді була на рівні 11-12 дітей в рік, зараз – лише за 4 місяці уже народилися 12 діток. Юлія Омелян пояснює це тим, що у людей з’явилася перспектива, і нові робочі місця, які створюють додатково.

“У садочку ми обладнали харчоблок, сучасну простору музичну залу, є чудові групові приміщення, що оснащені усім необхідним інвентарем, забезпечені посібниками, іграшками. Тут створили логіко-математичний куточок, у планах – створення туристичного. Вихователі використовують у своїй роботі новітні методики і функціональні посібники. На базі дитячого садочку вивчають іноземну – англійську мову. З дітками займається логопед. У садочкові діє танцювальний гурток”, – розповіла завідувачка дитячим садочком.

У загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів навчаються 200 дітей, 110 з яких підвозять шкільним автобусом. Тут капітально відремонтували покрівлю, встановили енергоефективні вікна та двері, утеплили фасад. Усі класи у школі комп’ютеризовані, кожен вчитель має ноутбук для роботи. Цьогоріч придбали 4 мультимедійні дошки. За кошти місцевого бюджету повністю облаштували фізичну і хімічну лабораторії.

Амбулаторія сімейної медицини у громаді нова та сучасна, забезпечена усім необхідним для прийому пацієнтів. Тут облаштований стоматологічний кабінет, сучасне обладн6ання для якого придбала сільська рада. 90% жителів громади підписали декларації з сімейними лікарями. В амбулаторії передбачений стаціонар.

На території громади працює компанія «Малинка», що займається вирощуванням ягід, заморозкою за новітніми технологіями та реалізацією ягідної продукції. Компанія сплачує до місцевого бюджету мільйонний податок та офіційно забезпечує роботою 70 місцевих жителів.

Перспектива ягідника – 30 га, минулоріч вони тільки стали на шлях розвитку. Вирощують малину, полуницю і ожину. Започаткував цей інвестпроєкт місцевий сільгосппідприємець Петро Горбатюк. Сільська рада допомагає фермерові, сприяє і підтримує, тож, у перспективі тут планують побудувати завод шокової заморозки ягід. Нині ж компанія має власний міні-завод з новітнім німецьким обладнанням і працює з великими торгівельними мережами, такими як «Сільпо», «Велмарт», «Новусом».

Також громада реалізує проєкт «Нова об’їзна дорога», уже найближчим часом зроблять нову швидкісну трасу.

“Перші та наполегливі завжди успішні! Ми працюємо і не збираємося зупинятися на досягнутому. Хочемо, аби про Ляшківку знали в усій Україні!”, – підсумувала голова ОТГ Юлія Омелян.

Матеріал підготовлено в рамках престуру “Реформи очима журналістів регіональних медіа”, організованого Харківським пресклубом

Система Orphus