Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

У Полтаві презентували проєкт «Віртуальні мандрівки пам’ятками археології та історії Полтавщини»

У Полтавській ОДА презентували новий проєкт «Віртуальні мандрівки пам’ятками археології та історії Полтавщини».

Проєкт народжувався досить тривалий час, упродовж останніх 10-ти років, розповів директор комунального закладу “Центр охорони та досліджень пам’яток археології Полтавської обласної ради”, автор ідеї та керівник наукової частини проєкту В’ячеслав Шерстюк.

“Збирали базу даних пам’яток археології, а потім з’явилася ідея висвітлення і популяризації. А оскільки Археологічний кадастр  – специфічна і не надто популярна тема, вирішили розширити і збагатити її туристичним аспектом. У нас археологічних пам’яток дуже багато, це не тільки Більське городище. Коли почали показувати, презентувати окремі маршрути, то люди дивуються, що живуть все життя на якійсь території, і не знають, що там є такі об’єкти“.

Спочатку вирішили зробити сайт, потім почали працювати в напрямку написання грантових проєктів. Серед 370 заявок на грант Українського культурного фонду посіли 10-те місце. В умовах карантину і під час “урізання” бюджету культурної галузі пощастило, що тільки цей проєкт був обраний донорським фондом, тож є надія, що він буде профінансований повністю.

Основний продукт проєкту – інтерактивна мапа археологічного кдастру з опціями віртуальних подорожей. Коли проєкт зреалізується, кожен охочий – дослідник, вчений, археолог, турист, пам’яткоохоронець – може скористатися нею. За словами розробників, знання про зазначені об’єкти – перший шлях до того, що вони будуть збережені.

“Якщо ніхто, кірм мене, про них не знає, то хтось, наприклад, узяв, розорав територію – і що? А тут база даних є, будь-який фермер, чи той самий потенційний грабіжник, так званий “чорний археолог” не зможе сказати, що він нічого не знав: є відкрита база даних, є реєстр, є кадастр, визначені межі, будь-хто може зайти”, – говорить В’ячеслав Шерстюк.

Поки що розробили 5 туристичних маршрутів. Загалом заплановано внести 200 об’єктів, 30 сферичних панорам,  10 3D-візуалізацій, дві 3Dмоделі реконструкцій поховань. Віртуальні мандрівки супроводжуватимуться звуковими доріжками для людей з вадами слуху та дублуювання англійською мовою, мітистимуть пам’яткоохоронну інформацію, світлини, публікації.

 

Реалізація поєкту запланована до кінця року. При цьому розробники запевняють, що він не буде “закритий” і до нього в подальшому можна буде вносити нову інформацію.

 

“Ми вступаємо в нову еру збереження та популяризації культурної спадщини. Великою перемогою на цьому шляху є отримання Центром грантового фінансування від Українського Культурного Фонду на створення нового продукту.  Вчасним стало і впровадження в області Міністерством культури пілотного проєкту щодо електронного обліку пам’яток. Платформа з інтерактивною мапою пам’яток археології та історико-культурної спадщини дозволить мандрувати онлайн, що є дуже актуальним у сучасних реаліях”, – наголосила заступник голови Полтавської ОДА Катерина Рижеченко.

о

Система Orphus