Ви тут:
Суспільство 

Репресії комуністичного тоталітарного режиму: як дізнатися долю зниклих родичів

За мінімальними підрахунками редколегії проєкту «Реабілітовані історією» на підставі архівно-слідчих справ встановлено імена 720 тисяч репресованих.

Більше про це розповіли у Українському інституті національної пам’яті.

Короткий алгоритм пошуку інформації про репресованих виглядає наступним чином:

1. Збір основних даних (прізвище, ім’я, по батькові, дата та місце народження розшукуваної особи, обставини репресії, інші важливі факти біографії, тощо).

2. Пошук інформації на таких сайтах:
– Національний банк репресованих (http://www.reabit.org.ua/nbr/) та науково-документальна серія книг «Реабілітовані історією» по кожній області;
– Жертви політичного терору в СРСР (http://base.memo.ru/);
– «Відкритий список» українська (https://ua.openlist.wiki/) та російська версії (https://ru.openlist.wiki).
– Сталінські розстрільні списки (http://stalin.memo.ru);
– Єдина система пошуку репресованих (https://bydc.info/search.php);
– Список репресованих осіб, архівні кримінальні справи яких зберігаються в Комітеті національної безпеки Республіки Казахстан (http://e-history.kz/ru/repression/list/440#scontent).

3. Звернення в довільній формі. Для зручності можете завантажити зразок звернення в архіви – https://bit.ly/2zMZ1iG, який Ви можете заповнити та надіслати в такі установи:
Галузевий архів Служби безпеки України (м. Київ, 01601, вул. Малопідвальна, 16; телефон: (044) 256-92-96; e-mail: arhivsbu@ssu.gov.ua);
– Галузевий державний архів Міністерства внутрішніх справ України (м. Київ, 01024 вул. Богомольця, 10; тел./факс: (044) 254-76-22; e-mail: derzh_arhiv@mvs.gov.ua);
– ліквідаційна комісія УМВС України в області за місцем народження, проживання та арешту;
– державний архів області за місцем народження, проживання та арешту;
– Головний інформаційно-аналітичний центр Міністерства внутрішніх справ РФ (https://мвд.рф/…/Glavnij_informacio…/gosuslugi/spravka-arhiv).

Архів національної пам’яті відкрив Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих. Там допоможуть знайти відомості про репресованих у 1917-1991 роках та підкажуть, як правильно подати звернення до архівів. Звернутися до нього можна за такими контактами: тел.: (067) 298-18-18 або (044) 298-12-12, e-mail: poshuk@hdauinp.org.ua, повідомлення на сторінці архіву: https://www.facebook.com/hdauinp або через сайт: http://hdauinp.org.ua.

Допомогти в пошуку відомостей про репресованих може відеолекція «Репресовані родичі» проєкту «Суспільний університет» на UA: Перший (https://youtu.be/6aKNQ6-6orw). Також корисною буде книга “Право на правду. Практичний порадник із доступу до архівів. Видання друге, доповнене” – http://hdauinp.org.ua/ua/archives-ua/books (остання в переліку книжок). Ці матеріяли містять контакти установ та ресурсів, до яких варто звертатися. Там можна відшукати зразки заяв та алгоритм дій.

Сталінські репресії — масові репресії, що здійснювалися в СРСР в 1930-і — 1950-і роки і пов’язані з ім’ям організатора і ідеолога репресій Й. В. Сталіна, фактичного диктатора Радянського Союзу в цей період. До репресивних акцій можна віднести геноцид українців, чистки в рядах правлячої ВКП (б) (після 1952 р. КПРС) та НКВС, розкуркулення, депортації цілих етнічних груп, гоніння проти «соціально чужих елементів» і «саботажників», масові ув’язнення і розстріли «ворогів народу». З точки зору міжнародного права, такі злочини нічим не відрізняються від злочинів Нацистської Німеччини, класифікуються міжнародним законодавством як злочини проти людяності і відповідно до Лондонського Статуту Міжнародного військового трибуналу підпадають під юрисдикцію Міжнародного військового трибуналу.

Нагадаємо, раніше на Полтавщині демонтували пам’ятник комуністичному діячеві Кірову.

Система Orphus