Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавська філія Суспільної служби України — одна з перших громадських організацій на теренах Полтавщини

До Асоціації «ЕнергоТранспарентність» входять дев’ять інститутів громадянського суспільства з різних регіонів України. Одна із них — ГО «Полтавська філія Суспільної служби України» із Полтавської області. Її керівниця Ганна Кіященко розповідає про багаторічний досвід організації у громадській та волонтерській роботі і пояснює, як прийшла до ініціативи прозорості видобувних галузей.

Полтавська філія Суспільної служби України — одна з перших громадських організацій на теренах Полтавщини, зазначають у пресслужбі Асоціації «ЕнергоТранспарентність».

— Ще у 1992 році ми з однодумцями зібралися у цю організацію. Саме тоді виникало багато незалежних, неурядових організацій — нове в Україні явище після розпаду Радянського Союзу. Одними з перших були «Товариство української мови — майбутня «Просвіта», «Зелений світ», «Союз українок». Вони працювали на поширення української мови, традицій, церкви. Наша організація ж на початку допомагала їхнім членам, — розповідає Ганна Кіященко.

Допомога була різні: і харчі або одяг, і стипендії для дітей з малозабезпечених родин. При створенні Полтавської філії дуже допомогла Суспільна служба українців Канади. За словами Ганни Кіященко, за основу взяли методи та досвід цієї організації.

— Потім ситуація у країні різко змінилася, надто багато людей потребували допомоги. Українці масово втрачали роботу, багатьом не виплачували зарплатню. Ми не держава, і не могли б забезпечити всіх матеріально, благодійності на всіх не вистачило б. Зате ми могли розповідати, як відстоювати свої права, допомагати юридично та організаційно. Надавали безкоштовні правові консультації, допомагали звернутися в суд, писати позови, супроводжували їх, — розповідає Ганна Кіященко.

Були випадки, коли люди дійсно добивалися своїх прав і їм відшкодовували заробітну платню.

Медіаграмотність та права людини

Як такою проєктною діяльністю ГО «ПФССУ» почало займатися з 1999 року, і перший їхній проєкт називався «Бюро порад та інформації». Основна задача проєкту — консультації та інформування людей, щоб вони відстоювали свої права.

— Саме так ми і почали просвітницьку діяльність. А потім зрозуміли, що наш основний напрямок — це освіта дорослих: громадянська, цифрова, потім медіаграмотність. У людей раніше була довіра до офіційних ЗМІ: радіо, телебачення, газет. Тому і публікації у соцмережах сприймають за чисту монету, не дивляться на дату. Навіть якщо інформація правдива, вона в сьогоднішньому контексті сприймається інакше, — розповідає Ганна Кіященко.

Щоб охопити більше людей, ПФССУ запросили 24 медіаволонтерів з Полтавської та Луганської області, з невеликих міст на навчання, а коли вони повернулися додому, проводили на місцях тренінги з медіаграмотності.

Інший відомий всеукраїнський проєкт, в якому з 2008 року бере участь ПФССУ — мандрівний фестиваль «Докудейс» про права людини. Вони демонструють у Полтавській області документальні фільми – переможці МІЖНАРОДНого ФЕСТИВАЛю ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ. На нього подають роботи документалісти не лише з України, а й з інших країн.

— Ми взялися проводити цей фестиваль у Полтавській області, тому що прагнемо таким чином поширювати інформацію про права людини. Ці документальні фільми ми показували молоді у закладах освіти, також були покази для широкої аудиторії, куди міг прийти будь-хто, — розповідає Ганна Кіященко.

Волонтери з районних центрів допомагають організовувати покази в своїх містах: у Гадячі, Лубнах, Пирятині, Зінькові. Після показів фільми обговорюють, глядачі дають відгук. Інколи на покази запрошують авторів поділитися, як вони створювали фільми. Запрошені експерти пояснюють ситуації, зображені у документальних стрічках.

Цього року ПФССУ завершує проєкт «Творча молодь каже “Ні!” сучасному рабству». В організації давно вивчають проблему торгівлі людьми, у минулому проводили просвітницькі заходи. Тепер працюють з темою через соціальні мережі — один з каналів работоргівлі, як пояснює Ганна Кіященко.

— Щоб протидіяти рабству, треба теж в соціальних мережах пояснювати, яким чином людей обманюють і як люди потрапляють у рабство. Адже воно існує не тільки для тих, хто виїздить за кордон, а і в Україні, — розповідає керівниця ПФССУ та член Асоціації «ЕнергоТранспарентність».

Для цього НУО залучає творчу молодь, яка б говорила про проблему з однолітками зрозумілою мовою. Так, у Донецькій, Полтавській та Луганській областях провели три Школи для творчої молоді: навчили, як розрізняти оці маніпулятивні оголошення, як перевірити інформацію, як не потрапити на гачок сучасних работорговців та не втратити контроль над собою і документами. Потім — провели конкурс творчих робіт.

— Відеоролики, які підготували на цей конкурс, набрали понад 17 тисяч переглядів. А плакати — розмістили на білбордах у Костянтинівці, — розповідає Ганна Кіященко.

Просвітницька діяльність, за словами Ганни Кіященко, і привела Полтавську філію Суспільної служби України у Асоціацію «ЕнергоТранспарентність» та до Ініціативи прозорості видобувних галузей.

У другій частині інтерв’ю Ганна Кіященко розповість про те, які можливості громадським організаціям відкриває членство в Асоціації «ЕнергоТранспарентність».

Довідково. Асоціація «ЕнергоТранспарентність» зареєстрована 2019 року, щоб просувати міжнародний стандарт Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI) в Україні на рівні громадськості та у видобувних регіонах.

Основна мета діяльності Асоціації — об’єднання зусиль громадянського суспільства для співпраці з органами влади та видобувними компаніями задля ефективного управління природними ресурсами та збереження навколишнього середовища.

До Асоціації на сьогодні входить дев’ять інститутів громадянського суспільства, що представляють шість видобувних регіонів України. Асоціацію утворено для сприяння участі громадськості у формуванні багатосторонньої групи зацікавлених осіб із питань впровадження ІПВГ в Україні.

Система Orphus