Ви тут:
Суспільство 

Народні прикмети на 2 липня: день Зосими

Згідно давнім повір’ям, саме день Зосими був найспекотнішим протягом усього року.

Зараз починається дозрівання хлібів. Починали 2 липня косити сіно і заготовляти його на зиму для худоби. Також на Зосиму починали запасати мед бджоли. Останніх слов’яни дуже почитали, оскільки вважали її догідницею Божою. А пояснювалося це тим, що бджола дає віск людині, який використовується для виробництва свічок. Казали також, що бджола здатна вжалити тільки грішну людину,інформує Ukr.Media.

З приходом Зосими, 2 липня, починається період так званої «головної заготівлі» бджіл – з самого раннього ранку і до пізнього вечора вони займаються затокою сот.

У православній церкві 2 липня вшановується пам’ять святого Зосима, який народився 89 році в місті Фракія. У той час християнська віра тільки починала зароджуватися. Сам юнак одразу вирішив присвятити себе Богу і стати християнином. Незабаром його мрія здійснюється. Коли Зосиму стало відомо про переслідування послідовників християнської віри, він залишає військову службу, приймає хрещення і все своє життя присвячує вчинення добрих справ, молитвам. Незабаром про це стало відомо правителю Доміціану, який відправив Зосима на суд. Зосім виявився непохитним і не побажав відректися від своєї віри, щоб принести жертву язичницьким богам. Тому, його піддали великій кількості тортур, які Зосим зніс, не зронивши ні слова. Після цього його уклали в темницю і обезголовили через деякий час.

Кажуть, що в народному календарі існує кілька днів Зосими, і вони тісно пов’язані з бджолами. Що стосується липневого Зосими, 2 липня, то на нього починають заносити мед у вулики, а також заливають стільники. Саме тому, бджолярі прагнули до 2 липня не турбувати бджіл. Якщо вони проходили повз вулики, то говорили: «Рій, гуди, в поля лети! З поля додому повертайся – медок неси». Серед бджолярів також були поширені інші звичаї, які намагалися дотримуватися 2 липня, щоб отримати гарний врожай меду. Багато з них були раціональними або ж нагадували прикмети. Так, намагалися селити синиць під крильцями вуликів, оскільки вони знищують шкідників – це було цілком зрозуміло. Що стосується ритуальних прийомів, то, наприклад, для Зосима в землю закопували глечик з медом, вважаючи, що зможуть задобрити покровителя бджільництва.

Крім того, 2 липня намагалися помолитися та святого Іова, вважаючи, що це допоможе в позбавленні від наклепів і несправедливої образи.

Народні прикмети на 2 липня:

Бджоли жалять і зляться – буде сильная засуха і спека найближчим часом

Бджоли 2 липня сонні – буде похолодання або яке-небудь нещастя

Бджоли поспішають сховатися у вуликах – прикмета того, що буде короткочасна негода

Бджоли до вуликів летять 2 липня – скоро піде дощ. Сидять на стінках – буде спекотна погода.

Система Orphus