Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Громадськість Полтавщини збирає кошти на виготовлення пам’ятної дошки Євгена Коновальця

З нагоди сторіччя створення Української Військової організації (УВО) патріотична громадськість Полтавщин звернулася із закликом вшанувати видатного борця за незалежність у ХХ столітті Євгена Коновальця.

 «Один із бульварів  Полтави носить ім’я Євгена Коновальця  (1891-1938) – великого Українця, визначного військового і політичного діяча, талановитого організатора, стратега і тактика. Він виборював і захищав Українську державу  в роки Української революції 1917-21 рр. Він очолив підпільну боротьбу українських патріотів проти окупаційної влади Польщі  і Радянського союзу на етнічних українських землях у 20-30 рр. 20 ст. Він зумів об’єднати найбільш стійких, наполегливих і послідовних представників українського народу навколо ідеї української соборності і державності», – говориться у зверненні  громадських діячів до мешканців Полтави.

Автори звернення нагадали, що у 2019 році на державному рівні було відзначено 90-річчя створення ОУН, у 2020 році відзначають на державному рівні соту річницю створення УВО, а у 2021 році виповнюється 130 років з дня народження Євгена Коновальця. Для увічнення пам’яті наших національних героїв – полковника Євгена Коновальця, його побратимів, сотень тисяч українців, громадські організації Полтави і області ініціювали встановлення пам’ятної дошки на честь Євгена Коновальця на фасаді будівлі комунального закладу «Полтавська ЗОШ І-ІІІ ступенів №34 Полтавської міської ради», що розташована на бульварі імені Євгена Коновальця, буд. №8.

Дошка буде виготовлена на пожертви громадян. 

Ініціативна група громадськості просить надсилати кошти на  виготовлення пам’ятної інформаційної дошки на рахунок 5168 7427 3029 5437 (Приватбанк). 

Звернення  підписали: Юліан Матвійчук, депутат Полтавської міської ради, представники громадських ініціатив та організацій: Краєзнавчо-історичний  клуб ім. Федора Борківського при Полтавській ЦМБ, Громадська Рада  при Полтавській обласній раді, Ліга громадських організацій  «Громада Полтавщини»,  Полтавська обласна організація ОУН,  Полтавський осередок ГО «Сокіл»,   Полтавська обласна організація ВГО «Товариство українських офіцерів», ГО «Козацька громада Полтавської області», Полтавське обласне відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів, Полтавське обласне козацьке товариство Соборного Козацтва України «Січ».

Ініціативу підтримав регіональний представник Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Олег Пустовгар. Він наголосив, що згідно з Положенням про УІНП, затвердженим Кабінетом міністрів, цей центральний орган влади, серед іншого, «сприяє діяльності громадських об’єднань з відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу».

«Північно-Східний міжрегіональний відділ підтримує цю ініціативу, оскільки вона  спрямована на виконання ст.11 Конституції України, Закону «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у 20 ст.», Указу Президента   №580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки», Указу  Президента №17/2016 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років» та Постанови Верховної Ради «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році. Зокрема, парламентська постанова передбачає відзначення на державному рівні 100-річчя з часу заснування УВО, засновником і очільником якої й був Євген Коновалець. Також я певен, що створення місця пам’яті видатного борця за незалежність Євгена Коновальця саме у навчальному закладі стане вагомим внеском у виконання Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді у м. Полтава на 2020-2024 роки», – підкреслив Олег Пустовгар.

Довідково: У 2016 році на виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» бульвар військового злочинця і комуністичного діяча маршала Конєва у Полтаві було перейменовано на честь Євгена Коновальця. УВО – підпільна   формація, яку заснували у 1920 році  старшини Січових Стрільців та Української  Галицької Армії. Очолив Євген Коновалець. Головною метою УВО була підготовка українців до здобуття власної національної самостійної державності. Для цього здійснювалася організаційна робота, видавалася і поширювалася пропагандистська література, накопичувалася зброя, організовувалися акції саботажу та інші революційні акти, наприклад, нищення символів польського шовінізму, підпали садиб польських шовіністів, руйнування окупаційних ліній зв’язку тощо. Згодом УВО стало однією з основних організацій, які увійшли у новостворену Організацію Українських Націоналістів. Євген Коновалець – військовий і політичний діяч, полковник Армії УНР, творець і очільник формації Січових стрільців, комендант УВО, перший голова Організації українських націоналістів, один з ідеологів українського націоналізму  народився 14 червня 1891 року в Зашкові на Львівщині. Об’єднав у боротьбі за державність і галичан, і наддніпрянців. Водночас його постать стала своєрідним «містком» між двома поколіннями борців за незалежність України: генерацією Української революції 1917-1921 і повстанцями 1940-х.
Більше про особистість полковника читайте у статті Володимира Гінди, статті Святослава Липовецького про особисте життя Євгена Коновальця. Добірка наукових публікацій історика Івана Хоми про Провідника ОУН. 

Північно-Східний міжрегіональний відділ УІНП

Система Orphus