Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство 

Чи варто вакцинуватись під час пандемії: рекомендації НСЗУ

Вакцинація дітей в Україні відбувається за Національним календарем щеплень. Він складений відповідно до міжнародного досвіду імунізації та відповідає рекомендаціям ВООЗ.

Усі щеплення за цим календарем українці отримують безоплатно, вакцини – якісні та безпечні, повідомляють у Нацслужбі здоров’я.

“Хочу закликати всіх – вакцинуйтеся… Ми не повинні допустити спалахів вакцинокерованих інфекцій під час епідемії коронавірусної хвороби. Ми маємо пам’ятати – дорослі, кожні 10 років – дифтерія і правець. Діти – ми повинні знати про 10 інфекційних хвороб, для яких сьогодні існує ефективний захист: гепатит B, туберкульоз, кір, паротит, краснуха, дифтерія, правець, коклюш, поліомієліт і ХІБ-інфекція. Вакцинуйтеся, захищайте себе, захищайте дітей. Разом ми переможемо всі негаразди, в тому числі й епідемічного профілю”, – зазначив під час брифінгу заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Згідно з календарем, діти отримують щеплення від 10 небезпечних хвороб:

– гепатит В: у першу добу життя, через 2 та 6 місяців;
– туберкульоз: на 3-5 добу;
– кір, паротит, краснуха: перша доза у 12 місяців, друга – у 6 років;
– дифтерія, правець: у 2, 4, 6 та 18 місяців, тоді у 6 років і ревакцинація через кожні 10 років;
– кашлюк: у 2, 4, 6 та 18 місяців;
– поліомієліт: у 2, 4, 6 та 18 місяців, а тоді у 6 та 14 років;
– гемофільна інфекція: у 2,4 та 12 місяців.

Деякі з вакцин – комбіновані, тобто допомагають виробити імунітет одночасно проти кількох хвороб, це дозволяє рідше ходити в поліклініку та робити менше уколів.

Як пояснює дитячий лікар-інфекціоніст Федір Лапій, є випадки, коли вакцинацію краще відкласти чи не робити зовсім, оскільки існує ризик серйозної реакції:

– гостра хвороба з температурою, вищою за 38,5 градусів Цельсія;
– серйозна реакція на попередню дозу вакцини (анафілактичний шок) чи встановлена алергія на один із компонентів;
– якщо дитина при народженні важить менше 2 кг щеплення від туберкульозу (БЦЖ) не роблять;
– також не вводять живу поліомієлітну вакцину, якщо дитина тяжку форму імунодефіциту чи хтось із членів сім’ї має протипокази.

Крім того, є випадки, коли імунітет може не сформуватися: СНІД, хіміотерапія в онкологічних хворих, вживання великих доз стероїдних гормонів чи ліків, які пригнічують імунітет. До того ж, за статистикою, існує 1% людей, в яких взагалі не виробляються антитіла на щеплення.

В одному випадку на 1 мільйон реакцією на щеплення може бути анафілактичний шок, і це значно менший ризик, ніж не вакцинуватися взагалі, захворіти й отримати серйозні ускладнення чи померти. До прикладу, анафілактичний шок на антибіотики пеніцилінового ряду виникає в рази частіше (від 700 випадків на 1 мільйон).

Система Orphus