Ви тут:
Суспільство Україна 

82 року тому народився режисер і дисидент Лесь Танюк

8 липні 1938 року в родині вчителів у селі Жукин на Київщині народився Леонід (Лесь) Танюк – український дисидент, режисер театру й кіно, громадський та політичний діяч.

Дитинство провів із батьками в концтаборі у Німеччині. Після повернення їм не дозволили жити в Києві, тож переїхали до Луцька.

Лесь Танюк належав до когорти шістдесятників. Став одним із засновників і першим президентом Клубу творчої молоді, що на початку 60-х зродився в Києві. Члени цього клубу неофіційно збирали матеріяли про сталінські репресії 1930-х років. Так, Лесь Танюк разом із Аллою Горською та Василем Симоненком першими розкрили страшну таємницю Биківні й заговорили про неї вголос.

Танюку, на відміну від багатьох інших дисидентів, вдалося уникнути арештів і таборів. у 1965-му, коли почалися переслідування української інтелігенції, його відправили у вимушене заслання («творче відрядження») до Москви – більш як на 20 років.

Наприкінці 80-х, повернувшись в Україну, Лесь Танюк долучився до національного опозиційного руху. За це 1988-го його звільнили з посади головного режисера Київського молодіжного театру «без права на режисуру». А 1989-го він уже був одним із лідерів новоствореного Народного Руху України за перебудову. 1990-го став народним депутатом України (був ним п’ять скликань поспіль – до листопада 2007 року).

Упродовж багатьох років керував Національною спілкою театральних діячів України. Понад чверть століття очолював Всеукраїнське товариство «Меморіал» імені Василя Стуса, яке сам заснував ще до проголошення незалежності України. Був одним із ініціаторів створення Антикомуністичного антиімперіалістичного фронту.

Автор понад 600 публікацій на теми культури, політики та мистецтва, а також поетичних збірок. Упродовж всього життя писав щоденники, де фіксував найдрібніші деталі та рефлексії своєї непростої епохи. Наразі вийшло 37 томів «Щоденників без купюр», які охоплюють трохи більше половини його спогадів.

За матеріалами УІНП

поширити новину: