Ви тут:
PROвсе Суспільство 

7 липня – Різдво Іоана Хрестителя

7 липня Православна Церква вшановує Різдво Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана. Серед великого числа святих тільки Іван Хреститель удостоївся честі, щоб святкували його Різдво. 

Він народився поблизу Єрусалима від бездітних батків. Його батько Захарія був іудейським священиком, а мати Єлисавета – дочкою рідної сестри святої Анни, матері Діви Марії. Вони були обоє праведні перед Богом і виконували всі заповіді та настанови Господні бездоганно, проте дожили до похилого віку, не мавши дітей. Народженню Іоана Хрестителя передували чудесні події, описані в Євангелії від Луки. 

Одного разу, коли Захарія за звичаєм увійшов до храму покадити, а увесь народ стояв ззовні, йому з’явився Архангел Гавриїл. Захарія стривожився і острах напав на нього, проте Ангел сповістив йому про народження сина, якому він назве Іоаном, і який “буде великим у Господа”, не питиме ніякого п’янкого напою, і наповниться Духом Святим ще з утроби матері, і багато людей наверне до Господа. Коли ж Захарія засумнівався у словах Ангела, той відповів:

“Мене послано, щоб  сповістити тобі цю Добру Новину. І ось замовкнеш ти, і говорити не зможеш аж до того дня, коли це станеться, за те, що не йняв віри моїм словам, які збудуться свого часу”.

Люди ж чекали Захарія і дивувались, чого він забарився у храмі. Коли ж він вийшов, то не зміг говорити до них, і тільки знаки подавав, і залишився німий. А після тих днів його дружина Єлисавета зачала сина і таїлась п’ять місяців, кажучи: “Так мені Господь учинив тими днями, коли зглянувся Він, щоб зняти наругу мою між людьми”.

Коли ж дитина народилася, зійшлася родина і сусіди восьмого дня, і хотіли назвати його ім’ям батька – Захарій. Але мати сказала, що його зватимуть Іоаном. І запитали у батька, як хотів би його назвати дитину, і взявши табличку, написав той: “Іоан ім’я йому”, і в ту ж мить повернулася до нього мова. І всі дивувалися, і острах огорнув усіх їхні сусідів, і по всіх поселеннях юдейських рознеслася вістка про все це. 

Цього дня бажано побути на Богослужінні в храмі і важко не працювати. Особливо ретельними в молитві були ті, хто не мали дітей. Цього дня дозволяється вживати рибу, навіть якщо свято припадає на середу або п’ятницю. 

Різдво святого Івана Хрестителя збіглося зі святом Івана Купала, яке відзначалося у дохристиянські часи. 

Система Orphus