Ви тут:
Культура Суспільство 

25 років тому помер письменник і громадський діяч Олесь Гончар

14 липня 1995 р. у Києві помер Олесь Гончар, видатний український письменник та громадський діяч.

Дитинство майбутній письменник провів у бабусі в с. Суха на Полтавщині, оскільки мама померла, а батько одружився вдруге і забрав до себе старшу сестру Олесю. Все життя прожив під прізвищем матері, хоча при народженні отримав прізвище батька – Біличенко.

Гончар навчався в Харківському університеті. З 1938 р. почав друкуватися. У 1941 р. пішов на фронт. У 1946 р. закінчив Дніпропетровський університет.

У 1946 р. опублікував книгу «Альпи» – 1-у частину трилогії «Прапороносці», 2-а частина – «Голубий Дунай» (1947 р.), 3-я частина – «Злата Прага» (1948 р.): дві частини трилогії нагороджено державною премією СРСР 1948 р., третя – у 1949 р. Роман «Людина і зброя» (1960 р.) отримав Державну премію УРСР ім. Т.Г. Шевченка 1962 р.

У 1968 р. опубліковано його роман «Собор», який двічі друкувався у видавництвах «Дніпро» і «Радянський письменник». Того ж року до друку був підготовлений також і російський переклад роману, що мав вийти на сторінках журналу «Дружба народов», проте згодом журнал відмовився від публікації роману.

Після цього твір до 1987 р. не видавався через те, що був розкритикований і не імпонував радянському правлінню, свідомо замовчувався, хоч і не був офіційно вилучений з бібліотек. Крім того, від письменника вимагали переробити роман або ж зректися його, на що Олесь Гончар не погодився, не зважаючи на погрози другого секретаря ЦК КПУ О. Ляшка. Самого автора перший секретар ЦК КПУ Петро Шелест добивався арештувати, проте Голова Президії Верховної Ради СРСР Підгорний не погодивсся.

Проте багато читачів навіть у часі замовчування та різкої критики у листах до Олеся Гончара висловлювали своє захоплення романом та подяки автору.

Знову роман вдалося надрукувати весною 1987 р. у російському перекладі у московській газеті «Роман-газета». Цього ж року «Собор» вийшов в українському оригіналі у семитомному виданні творів Олеся Гончара. У 1989 р. твір був виданий окремою книгою видавництвом «Дніпро».

Гончар похований на Байковому цвинтарі. У 2005 р. посмертно удостоєний звання Герой України.

Система Orphus