Ви тут:
здоров’я Суспільство 

Як вберегтися від сколіозу: поради

Бічне викривлення хребетного стовпа зі скручуванням навколо осі має медичну назву – сколіоз. Сколіоз одне з найчастіших захворювань кісткової системи, що викликає деформацію хребта. Зустрічається ця недуга у більш ніж 70% дорослого населення.

“Сколіоз може починатися в будь-якому віці. Найчастіше він зустрічається в період швидкого росту – у віці від 6 до 24 місяців, від 5 до 8 та від 11 до 14 років життя”, – розповів завідувач травматологічного кабінету КП «1 міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» Михайло Василенко.

З віком викривлення зростає, погіршується загальний стан здоров’я. Сильні сколіози спричиняють деформації тулуба, його укорочення, призводять до зменшення об’єму грудної клітки та черевної порожнини. Сколіоз часто утворюється в період активного росту дитини, і набути його можна всього за півроку. А от на лікування піде часу значно більше. Сколіоз дуже підступний, бо дає про себе знати не одразу. Щоб вчасно розпізнати перші ознаки сколіозу, необхідно що пів року проходити огляд у ортопеда.

У більшості людей сколіоз протікає в легкій формі. Ті, хто страждав на сколіоз у дитинстві, і не лікував його, швидше за все,  скаржитимуться на хронічні болі в спині.

У деяких випадках при важких формах можуть бути серйозні ускладнення – грудна клітка може здавлювати легені і серце, що ускладнює дихання і серцеву діяльність.

Перші ознаки сколіозу можуть бути присутні вже у дошкільному віці (5-6 років). Є простий спосіб визначити наявність сколіозу. Дитина повинна стати до вас спиною, руки розмістити по швах, розслабити тіло, п’яти мають стояти разом. Візуально ознаками сколіозу будуть: різна висота плечей, лопаток або ж інша асиметрія.

Ознакою ж серйозного розвитку сколіозу (другого типу) може бути реберний горб. Для перевірки попросіть дитину нахилитися вперед і подивіться ззаду, чи не випирає одна з лопаток і чи не формується реберний горб.

Для профілактики сколіозу спати потрібно на напівжорсткому матраці з невеликою подушкою або ж і без неї, правильно навантажувати таз та поперековий відділ хребта. Найкраща профілактика сколіозу – плавання. У раціоні  мають бути молочні продукти, риба, яйця, овочі та фрукти, що містять фосфор, кальцій, вітамін Д. Слідкуйте за поставою дитини та її розпорядком дня. Зранку перед дзеркалом фіксуйте її поставу, заносячи плечі назад.

Дитина повинна більше рухатися. Уроки треба чергувати з активним відпочинком, але не з сидінням за ґаджетом. Це мають бути рухливі ігри, з м’ячем.

Навчіть дитину правильно сидіти за столом та партою. Не можна сидіти на краю стільця: потрібно спиратися усією спиною на спинку. У школі парти мають відповідати зросту дитини, а вчителі у свою чергу обов’язково повинні часто пересаджувати дітей з одного ряду на інший.

Поясніть, що книги потрібно носити у спеціальному рюкзаку з жорсткою спинкою, сумки на одне плече сприяють викривленню хребта. Підбори у підлітковий період можуть бути одним з провокуючих чинників. Треба слідкувати за поставою дитини за шкільною партою, за обіднім столом, під час виконання домашніх завдань, щоб школяр сидів  прямо, не нахиляючись вперед чи вбік.

Якщо над столом мало світла, дитина постійно схилятиме голову низько над книгами та зошитами. 

Обов’язковими є перерви у заняттях, бажано із легкими фізичними розминками.

Потрібно обирати рюкзаки та портфелі, оснащені ортопедичною спинкою, котрі відрізняються жорсткістю та рівною поверхнею, а їх корпус легко адаптується під вигини дитячої спини. Ремені повинні бути м’якими та великими, з міцною фурнітурою та кріпленнями, аби регулювати потрібну довжину.

Самостійно можна виправити сколіоз першого-другого ступеня. Більш пізні стадії захворювання коригуються єдиним шляхом – хірургічним.

Система Orphus Поделиться на fb