Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Про права та обов’язки велосипедистів в Україні розповіли у Полтавському центрі з надання БВПД

3 червня світова спільнота відзначає Всесвітній день велосипеда. Цей день з’явився за ініціативою ООН, відповідна резолюція якої була прийнята 12 квітня 2018 року. Щороку в Україні популярність цього транспорту швидко зростає. Сьогодні велосипед є найпоширенішим засобом пересування після авто і виступає в ролі активного транспорту для людей, що ведуть здоровий спосіб життя.

Проте, не всі велосипедисти, на жаль, добре володіють знаннями Правил дорожнього руху, а нерідко навіть якщо знають свої права та обов’язки, то не завжди їх дотримуються. Як наслідок – зростання числа ДТП за участю цих категорій учасників дорожнього руху.

Про права та прав та обов’язків велосипедистів в Україні інформують фахівці Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Полтавській області.

Питання щодо правого статусу, прав та обов’язків велосипедистів в Україні визначені Законом України «Про дорожній рух» (далі – Закон) та Правилами дорожнього руху (далі – Правила). Відповідно до статті 14 Закону,  учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів. До учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, велосипедисти, погоничі тварин.

Правилами дорожнього руху визначено, що велосипед – це транспортний засіб, що приводиться в рух мускульною силою людини, яка знаходиться на ньому. Велосипедист – це особа, яка керує велосипедом. Отже, велосипедист, що рухається проїзною частиною, є повноправним учасником дорожнього руху! Він, відповідно, зобов’язаний знати й дотримуватися Правил дорожнього руху. Велосипедист може здійснювати будь-які маневри, не заборонені Правилами. Маневри на проїзній частині мають бути передбачуваними й зрозумілими іншими учасниками дорожнього руху.

Відповідно до норм чинного законодавства учасники дорожнього руху мають право на: безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху; вивчення норм і правил дорожнього руху; своєчасне забезпечення екстреною медичною допомогою; отримання від гідрометеорологічних, дорожніх, комунальних та інших організацій, а також відповідних підрозділів Національної поліції, військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України інформації про умови дорожнього руху.
Увага! Учасник дорожнього руху може оскаржити дію працівника відповідних підрозділів Національної поліції, військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України у разі порушення з його боку чинного законодавства.

Проте, не слід забувати й про обов’язки! Так, учасники дорожнього руху зобов’язані:
• знати і неухильно дотримувати вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху;
• створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам;
• виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух;
• не створювати перешкод для проїзду спеціалізованого санітарного транспорту бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, який рухається з включеними проблисковим маячком та спеціальним звуковим сигналом; у випадках, визначених Законом України “Про екстрену медичну допомогу”, надавати необхідну домедичну допомогу та вживати всіх можливих заходів для забезпечення надання екстреної медичної допомоги, у тому числі потерпілим внаслідок дорожньо-транспортних пригод.

Що стосується прав безпосередньо велосипедистів, то для них визначений окремий перелік прав та обов’язків. Так. велосипедисти мають право:
їздити по спеціальних велосипедних доріжках, а в разі їх відсутності – по краю проїзної частини дороги, вулиці чи узбіччю. Велосипедна доріжка – це виконана в межах дороги чи поза нею доріжка з покриттям, що призначена для руху на велосипедах і позначена відповідним дорожнім знаком. Якщо велодоріжки відсутні вони мають право рухатися по крайній правій смузі проїзної частини, в один ряд також можна їздити по узбіччю не заважаючи пішоходам. Виїжджати з крайньої правої смуги можна для виконання об’їзду перешкод (припаркованих машин, ям тощо).

Якщо велосипедна доріжка перетинає дорогу поза перехрестям, велосипедисти мають поступитися дорогою іншим транспортним засобам, що рухаються по дорозі.

Рухатися по дорозі на велосипедах дозволяється особам, які досягли 14-річного віку.

Велосипедист має право керувати велосипедом, який обладнаний звуковим сигналом та світлоповертачами: спереду – білого кольору, по боках – оранжевого, позаду – червоного. Для руху в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості на велосипеді повинен бути встановлений та увімкнений ліхтар (фара).

Звертаємо увагу, що під час руху по проїзній частині, перед зупинкою, перестроюванням, поворотом або розворотом велосипедисти зобов’язані подавати попереджувальні сигнали: а саме: поворот або перестроювання праворуч – витягнута права рука; поворот або перестроювання ліворуч – витягнута ліва рука; зупинка – піднята догори будь-яка рука.

Сигнал лівого повороту також рекомендується подавати при об’їзді автомобіля, що припаркований з правого краю смуги. Подавати сигнал рукою слід завчасно і припиняти безпосередньо перед виконанням маневру.

Що стосується обов’язків велисопедистів, то вони наступні: використовувати технічно справні та належним чином обладнані велосипеди; не перевозити вантажів, що заважають керуванню; не перевозити пасажирів, за винятком дітей віком до семи років, на спеціально обладнаному сидінні.

Існують також і відповідні заборони для даних учасників дорожнього руху. Так, велосипедисту забороняється:
• керувати велосипедом з несправним гальмом, звуковим сигналом, а в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості – з вимкненим ліхтарем (фарою) чи без світлоповертачів;
• рухатися по автомагістралях і дорогах для автомобілів, а також по проїзній частині, коли поряд облаштовано велосипедну доріжку; рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей до 7 років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих);
• під час руху триматися за інший транспортний засіб;
• їздити, не тримаючись за руль, та знімати ноги з педалей (підніжок);
• перевозити пасажирів на велосипеді (за винятком дітей до 7 років, які перевозяться на додатковому сидінні, обладнаному надійно закріпленими підніжками);
• буксирувати велосипеди;
• буксирувати причеп, не передбачений для експлуатації з велосипедом.

Часто вело спільноти проводять відповідні пробіги, спільні поїздки. Але при цьому слід дотримуватися наступних правил. Так, велосипедисти, рухаючись групами, повинні їхати один за одним, щоб не заважати іншим учасникам дорожнього руху, при цьому колона велосипедистів, що рухається по проїзній частині, повинна бути розділена на групи (до 10 велосипедистів у групі) з дистанцією руху між групами 80-100 м;

Але окрім встановлених правил дорожнього руху пропонуємо Вам практичні поради. які збережуть Ваше життя та здоров’я.

Важливо панятами. що перед кожним виїздом треба перевіряти справність гальм, перемикання передач і відсутність механічних поломок у частинах велосипеда, що дозволить запобігти важким травмам та їхнім наслідкам.

Слід уникати телефонних розмов під час руху по проїзній частині. Якщо потрібно відповісти на дзвінок – зупиніться! Не їздіть по проїзній частині з увімкненим плеєром і в навушниках.

Основне правило при виборі одягу для велопоїздки – бути видимим на дорозі й почуватися комфортно (ніщо не повинно заважати під час руху).

Намагайтеся їздити в шоломі. При падінні він захищає найбільш вразливу частину тіла – голову. Травми голови – одні з найважчих серед можливих під час падіння з велосипеда. Крім того, шолом захищає голову від сонячного удару та дощу. Для захисту долонь від натирань кермом, а також від пошкоджень при можливому падінні, рекомендується одягати спеціальні велорукавички.

Проїзджаючи повороти, розвилки й зупинки громадського транспорту, переконайтеся, що ніхто не намагається проскочити ліворуч або праворуч від Вас. Перший раз оцініть обстановку за 100 м до повороту, розвилки чи зупинки, другий раз – на відстані, достатній, щоб знизити швидкість до розвилки чи зупинки. У щільному трафіку (займає всі смуги) краще уникати мостів і тунелів, віддаючи перевагу відгородженим узбіччям і об’їздам.

Якщо Ви в’їжджаєте в тунель або на міст, увімкніть усе світло, що є на велосипеді. На мостах не притирайтеся занадто близько до відбійника – здалеку ви візуально будете “зливатися” з ним.

Подавайте зрозумілі іншим сигнали у випадку виникнення невизначеної ситуації.

На перехрестях, зупиняючись на червоне світло, у щільному трафіку намагайтеся проїхати вперед, щоб Вас побачили всі водії, які перебувають позаду. Старт синхронно з машиною, водій якої вас не бачить, у скутому автомобілями просторі може призвести до неприємних наслідків.

Рухаючись на зелений, завжди поглядайте у той бік, звідки щойно їхали автомобілі. Можливо, там хтось несеться, що хоче проскочити перехрестя, або водій, який не помітив червоного сигналу.

Пам’ятайте, що будь-яка перепона на Вашому шляху – привід для гальмування, проте аж ніяк для різкого маневру!. Зустрівши перепону – гальмуйте і проїжджайте її повільно, а не маневруйте по смузі.

Під час проїзду піску, калюж, трамвайних/залізничних колій міцно тримайте кермо – якщо воно буде ходити вільно, ви можете впасти.
Нагадуємо, що у разі виникнення правових питань Ви можете скористатися послугами системи безоплатної правової допомоги. Громадяни можуть зателефонувати за єдиним номером системи БПД 0 800 213 103.

Поставити запитання громадяни також можуть в месенджер фейсбук-сторінок системи БПД
Сторінка Регіонального центру з надання БВПД у Полтавській області https://www.facebook.com/poltava.legalaid/
Сторінка Полтавського місцевого центру з надання БВПД https://ru-ru.facebook.com/2poltavalegalaid
Сторінка Кременчуцького місцевого центру з надання БВПД https://www.facebook.com/kremenchyk.centr/
Сторінка Лубенського місцевого центру з надання БВПД https://ru-ru.facebook.com/lubnybpd/
Отримати відповідь на правові питання також можна написавши на електронну пошту найближчого центру.
Електронна адреса Регіонального центру з надання БВПД у Полтавській області  office.poltava@legalaid.pl.ua
Електронна адреса Полтавського місцевого центру з наданя БВПД poltava2.poltava@legalaid.pl.ua
Електронна адреса Кременчуцького місцевого центру з надання БВПД kremenchuk.poltava@legalaid.pl.ua
Електронна адреса Лубенського місцевого центру з надання БВПД lubny.poltava@legalaid.pl.ua

Отримати правову інформацію та юридичну консультацію громадяни можуть звернувшись до фахівців системи БПД зателефонувавши за відвідні номери телефонів Регіонального, місцевих центрів та бюро правової допомоги Полтавської області.

Громадяни, які не мають доступу до цих засобів комунікації, можуть залишити звернення у відповідних скриньках для звернень громадян, які розміщені у зручному місці біля входу до місцевих центрів та бюро правової допомоги.

Отримати відповідь на юридичне запитання можливо в інтерактивному режимі через приватні чати у популярних месенджерах Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html та Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html

поширити новину: