Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Працівники публічних бібліотек Лубенщини стають фактчекерами

Насичено, енергійно та пізнавально, за відгуками учасників, минули два дні тренінгу “Використання інструментів медіаграмотності у роботі публічних бібліотек під час інфодемії”, що відбувся у Лубнах 23 – 24 червня 2020 року. Понад 20 працівниць публічних бібліотек вчилися аналізувати, розбирати, спростовувати недостовірну та поширювати наукову інформацію серед користувачів.

А на третій день навчання провели стратегічну сесію, у ході якої опанували інтерактивну методику форум – театру для інформаційної безпеки та фактчекінгу і спланували марафон подальших заходів, повідомили у Лубенській міськраді.

“Ми, як організатори були переконані, що під час інфодемії публічні бібліотеки можуть виконувати роль осередків по викриттю фейків, протистоянню дезінформації , а її працівники стати фактчекерами, які будуть І наші сподівання справдилися. Тепер учасниці знають як орієнтуватись у потоці надмірної інформації про коронавірус та будуть частіше поширювати наукову інформацію серед користувачів бібліотек», – говорить Олександр Чепур, адміністратор заходу.

Навчання провели досвідчені тренерки з медіаграмотності від Міжнародного благодійного фонду «Академія Української Преси» Олена Бурім та Ірина Цеба. Запросили у якості спікера і місцевих експертів та лідерів думок. Зокрема, лікар структурного підрозділу КП “Полтавський обласний наркологічний диспансер Полтавської обласної ради” в м. Лубни Антон Смагін, поділився власним досвідом фактчекінгу, яким він займається у вільний час, усвідомлюючи важливість донесення правдивої інформації про коронавірус задля зменшення наслідків від поширення пандемії.

Відпрацьовували під час тренінгу і певні алгоритми: проводили температурний скрінінг на вході, забезпечили соціальну дистанцію (1,5 м.) між учасницями, дотримувалися маскового режиму, активно користувалися санітайзерами, часто мили руки. Проведення тренінгу в умовах пандемії #COVID19 та адаптивного карантину потребує чіткого розуміння дій організаторів, серйозних підходів і створення безпечних умов для учасників. Навіть, обираючи страви для перерви на кава – брейк та обід, віддали перевагу продукції у заводській та мобільній доставці в індивідуальних блістерних упаковках.

По по атмосфері заходу відчувалося, що всі дуже скучили за офлайн спілкуванням та активним навчанням. І дуже приємно, що звучало багато відгуків, про те, що бібліотекарі будуть поширювати отримані знання і навички серед своїх користувачів. У соціальній мережі «Фейсбук» директорка Лубенської центральної районної бібліотеки ім. Володимира Малика Валентина Сьомак коментує про важливість такої роботи серед бібліотекарів: «Працівникам бібліотек, які постійно працюють з користувачами і потребують відповідей на безліч питань необхідно самим добре відрізняти справжню інформацію від фейкової. Тому включилися без роздумів у проєкт».

Актуальною вважають тему протидії фейкам та неправдивій інформації про COVID19 і представники громадськості з Черкащини. Відділення ВБО “Турбота про літніх в Україні” в м. Черкаси замовили методичні матеріали для своєї роботи. Керівниця відділення Тетяна Бугеря говорить, що відділення мало досвід використання даної методики. Волонтери через форум-театр висвітлювали громадськості тему кривди літніх людей. Методика може використовуватись для вирішення різних соціальних проблем, серед яких «інформаційна епідемія», яку спричинив «COVID-19».

Учасниками тренінгу стали Лубенська центральна районна бібліотека імені Володимира Малика, Лубенська міська бібліотека для дорослих ім. В.Леонтовича, КЗ “Центральна сільська бібліотека Засульської сільської ради”, дитячі та шкільні бібліотеки міста і району. Тренінг відбувався у рамках проекту «Форум – театр на протидію інфодемії: інноваційний засіб у роботі публічних бібліотек малих міст Полтавської і Київської областей» при підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews.

Система Orphus