Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

Полтавський колекціонер подарував бібліотеці колекцію унікальних естампів

Відомий полтавський колекціонер, меценат, видавець Олексій Петренко подарував Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Котляревського колекцію з 35 екслібрисів.

Екслібрис у дослівному перекладі з латинської мови українською – «з книжок», «з книгозбірні», «з бібліотеки» – власницький знак книголюба, його бібліотеки, який відображений на невеликому за розміром листі паперу (до 12 см по довшій стороні), приклеєному до внутрішнього боку оправи. Прикладний за своїм значенням, він або текстом, або символічним рисунком без тексту, або ж текстом і рисунком розкриває приналежність книжки.

 

Один з авторів книжкових знаків – Борис Миколайович Романов, член Національної спілки художників України, художник-графік-дизайнер – «Екслібрисна Шевченкіана» (книжкові знаки). Роботи Бориса Миколайовича знаходяться у колекціях Національного музею Т. Г. Шевченка, Музею книги і друкарства, Музею гетьманства та Національного музею літератури України (м. Київ), Музею «Кобзаря» у Черкасах, Музею Т. Г. Шевченка у Пекіні, Міжнародного центру екслібриса (м. Сент-Ніклас, Бельгія), Брунейського музею графічного мистецтва (Італія), а також у багатьох приватних колекціях в Україні та за її межами.

 

Відомий полтавський художник-графік Олексій Соболевський, лауреат премії імені Миколи Ярошенка (2016) створив екслібрис для Олексія Петренка. На передньому плані стопа книжок, хата Котляревського, обрамлене у рамці фото пам’ятника козакам, на задньому плані Полтавський краєзнавчий музей, а за ним видніється Полтавський хрестовоздвиженський монастир. У центрі екслібриса – пам’ятник Слави і театр імені М. В. Гоголя.

У колекції подарованих екслібрисів маємо вісім книжкових знаків видатного українського графіка Георгія МалАкова (1928-1979).

Найбільша кількість екслібрисів авторства українського художника-графіка, заслуженого художника України Івана Крислача (1929-2017). Його ввжали визнаним майстром книжкової графіки та екслібрису.

Система Orphus