Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Пам’ятник Петлюрі у Полтаві імовірно розташують біля ОЦЕВУМу

Відбулося засідання Комісії  з питань найменування та перейменування елементів міського середовища та інфраструктури, увічнення пам’яті осіб та подій під головуванням в. о. міського голови  Полтави  Олександра Шамоти.

Серед іншого розглянуто питання звернення Полтавської  облдержадміністрації щодо встановлення у м. Полтаві пам’ятника Симону Петлюрі. Комісія  схвалила рекомендацію заступника голови Державного архіву Полтавської області Тараса Пустовіта та регіонального представника Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олега Пустовгара. Зокрема, як ймовірне місце розташування пам’ятника визначено таку локацію:  майдан біля будівлі обласного центру естетичного виховання учнівської молоді (ОЦЕВУМ) поруч із вулицею імені Симона Петлюри та місцем, де знаходилася садиба Петлюр.

Також комісія рекомендувала включити до складу журі майбутнього конкурсу на кращий проєкт пам’ятника депутата міськради Вадима Ямщикова.

Олег Пустовгар  у коментарі агенції «Новини Полтавщини»  висловив думку, що «на Полтавщині за часи незалежності сформувалося лояльне і навіть позитивне ставлення до постаті Симона Петлюри». Для цього чимало попрацювали протягом трьох десятиліть як громадськість, так і влада. На доказ цього представник Інституту нацпам’яті навів низку фактів. 

«Починаючи з 1992 року, влаштовувалися вечори пам’яті, покази у вузах документальних фільмів, зустрічі зі студентством. Знаковим науковим проєктом стали Всеукраїнські петлюрівські наукові читання, які організовував Микола Кульчинський. У 2018 році Полтавське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка видало і передало до бібліотечних фондів Полтавщини книгу «Симон Петлюра і його родина. Документи і матеріали». Національно-демократичні сили ще 28 років тому на повен голос заявили: вулицю Артема, де мешкав Симон Петлюра, необхідно перейменувати на його честь”.

У рамках декомунізаційних процесів згідно з розпорядженням ОДА  цю ініціативу було зреалізовано у 2016 році. У 2006 р. управління культури Полтавської облдержадміністрації на будинку колишньої Полтавської духовної семінарії, де навчався Симон Петлюра (нині навчальний корпус Полтавської державної аграрної академії) по вул. Сковороди 1/3 встановило меморіальну дошку.

Волонтери молодіжних ГО створили тематичний громадський сайт, присвячений постаті Симона Петлюри, якому немає аналогів в Україні. Цей інформаційний ресурс відвідують не лише в Україні, але й закордоном – у США, Канаді, Австралії та інших країнах, де мешкає українська діаспора. Також підтримано ініціативу патріотичної громадськості зі створення постійно діючої експозиції у обласному краєзнавчому музеї, що присвячена Українській Революції 1917-21 рр. та Симону Петлюрі зокрема. У 2018 році зусиллями депутата міської ради, ветерана російсько-української війни Юліана Матвійчука та його однодумців відкрили меморіальну дошку на будинку по вулиці Петлюри 7/22. На цьому місці наприкінці 19-го –  на початку 20-го століття стояла хата, де провів своє  дитинство майбутній очільник Української революції 1917-21 рр.

Представник інституту нацпам’яті  вважає, що головною перешкодою в благородній справі увічнення видатного борця  за незалежність  може стати майбутня передвиборча  кампанія до органів місцевого самоврядування:

«Є загроза, що політичні сили “піаритимуться” на цьому. Одні можуть апелювати до проросійського електорату, інші – до україноцентричного, ще інші  вподобають «позу страуса». Єдиний рецепт успіху: зайняти не політиканську, а державницьку позицію, дотримуватися закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у 20 ст.». Як казав сам Петлюра: «Держава понад партії. Нація понад класи».

Північно-Східний міжрегіональний відділ УІНП

 

поширити новину: