Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

5 років безоплатна правова допомога доступна кожному

1 липня, п’ять років тому, по всій території України розпочали свою роботу місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Цього дня у 2015 році Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги вперше відчинив свої двері для відвідувачів. 

Упродовж цього часу діяльність місцевого центру була спрямована на посилення правової спроможності громад, забезпечення рівного доступу кожного громадянина до безоплатної правової допомоги.

Спочатку центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги  мало хто знав та з часом завоювали визнання у територіальних громадах, державних установах, навчальних закладах, громадських та благодійних організаціях, налагодивши партнерські стосунки.

За 5 років за правовою допомогою до нас звернулося близько 60 000 громадян. Юристи надавали роз’яснення і консультації з питань цивільного права (встановлення фактів родинних відносин, належності правовстановлюючих документів), сімейного права (розірвання шлюбу, позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів, визначення місця проживання дітей), спадкового права (визнання права власності на спадкове майно, спадкування за заповітом та законом, оформлення спадщини) та інші.

Упродовж п’яти років адвокати та фахівці місцевого центру допомогли 6356 громадянам через суд вирішити наболілі правові проблеми. Неодноразово встановлювали факт проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу. Оскільки через те, що вони не перебували в офіційному шлюбі, в них виникали проблеми під час спадкування. Допомагали збільшити розмір аліментів на дітей, так як трапляються випадки, що колишні чоловіки, окрім того, як сплачувати аліменти у розмірі 100 або 300 гривень на дитину, ніяк більше не допомагають. А розмір аліментів у таких сумах є недостатнім.

Непоодинокими є випадки коли громадянам, які не змогли зареєструвати право власності на нерухомість через розбіжності в написанні їх прізвища в документах, юристи встановлювали факт належності правовстановлюючих документів в судовому порядку. Досить часто у громадян виникали труднощі щодо зняття з реєстрації у будинку чи квартирі особи, яка не є власником, не проживає протягом певного часу і добровільно знятися з реєстрації місця проживання не бажає. Працівники місцевого центру в судовому порядку допомагали власникам житла визнавати осіб такими, що втратили право користування житловим приміщенням. І це лише частина питань, з якими звертаються клієнти до місцевого центру для їх вирішення в судовому порядку, а насправді перелік таких питань є невичерпним.

Працівники місцевого центру забезпечують надання безоплатної правової допомоги, як безпосередньо в офісі, так і через мережу дистанційних та мобільних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги. Такі пункти діють відповідно до визначених графіків у формі особистих прийомів громадян, онлайн консультувань, відеозв’язку, зокрема у приміщеннях бібліотек, центрів зайнятості, центрів надання адміністративних послуг, територіальних центрів соціального обслуговування, громадських організаціях та інших установах.

Розуміючи, що для багатьох людей, зокрема, одиноких, похилого віку, з обмеженими фізичними можливостями фізично складно прийти до місцевого центру, юристи відвідують таких осіб за місцем їх перебування, тобто надають адресну правову допомогу. З метою підвищення правової обізнаності населення місцевий центр, як самостійно так і з залученням партнерів, проводить заходи різноманітних форм: вуличне інформування, лекції, семінари, круглі столи, тренінги, вебінари, відео лекторії.

За весь цей час проведено понад 5000 таких заходів для різних категорій громадян: учнівська молодь, учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, особи з інвалідністю, пенсіонери та інші.

За 5 років Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги з декількох фахівців виріс до згуртованої, надійної та професійної команди однодумців, яка висловлює вдячність партнерам, клієнтам, адвокатам та колегам з інших регіонів за підтримку, розуміння та плідну співпрацю.

 

Система Orphus