Ви тут:
Суспільство Україна 

361 рік тому під Конотопом козацька армія вщент розгромила московське військо

1659-го року відбулася найвидатніша битва російсько-української війни – Конотопська. Об’єднані загони українських козаків і кримськотатарських вершників під загальним командуванням гетьмана Івана Виговського вщент розбили чисельнішу московську армію. 

Передумови битви більше ніж 300-річної давнини нагадують події на сході України весни – літа 2014 року.

Гетьман Іван Виговський у своїй зовнішній політиці обрав шлях євроінтеграції, підписавши у 1658 році Гадяцький договір. Польща, Литва і Гетьманщина мали об’єднатись в одну державу. Проти цього рішуче виступило Московське царство, яке не бажало випускати Україну із сфери своїх інтересів. У скорому часі російська армія вторглася на територію Лівобережної Гетьманщини. Почалась московсько-українська війна 1658 – 1659 років.

У квітні 1659 стотисячна московська армія перейшла кордон з Гетьманщиною, захопила Прилуки, а Конотоп узяла в облогу. Упродовж сімдесяти днів 5 тисяч козаків на чолі з ніжинським полковником Григорієм Гуляницьким захищали місто. Їм на допомогу підійшло очолюване Виговським союзне військо. До нього входили 16 тисяч козаків, 30 тисяч кримських татар і ногайців під проводом хана Мехмед-Ґірея Четвертого, загін поляків Анджея Потоцького та загони сербів, німців і румунів.

9 липня козаки Виговського атакували московське військо на переправі через річку Соснівку неподалік Конотопа. Посеред бою Виговський удав, що відступає, козаки переправилися через Соснівку і загатили її. Важко озброєна московська кіннота стала в’язнути в трясовині, козаки перейшли в контратаку, а із засідки ударили татарські та ногайські вершники. Втративши понад 40 тисяч убитими та 15 тисяч полоненими, московська армія почала поспіхом відступати до Путивля. За висловом російського історика Сергія Соловйова, „краса і гордість московської кінноти зникла в один день”.

Втрата близько 50 тисяч чоловік супротивника відкривала козацько-татарському війську шлях на Москву, проте антигетьманські повстання в Україні завадили продовжити наступ.

Система Orphus