Ви тут:
Суспільство Україна 

22 червня 1941 року радянська влада почала масові розстріли у в’язницях Західної України

22 червня 1941 року – початок масових розстрілів у в‘зницях Західної України, що тривали протягом тижня.

На момент вибуху німецько-радянської війни львівські тюрми були переповнені. Наприклад, у тюрмі на Лонцького при ліміті 1500 осіб перебувало 3638 українських патріотів. Розстріли розпочалися вранці 22 червня. Згідно зі звітом начальника тюремного управління НКВД УРСР «Про евакуацію в’язнів з тюрем Західної України та інших областей УРСР» від 12.07.1941 року, у Львові протягом 22-28 червня 1941 знищено 2464 в’язнів. У Львівській області розстріляно 4140 осіб. Спочатку убивали в’язнів пострілом у потилицю у спеціальній камері, а трупи вивозили за межі міста. Фронт швидко наближався, і процес розстрілу «спростили». Одна розстрільна команда закидала в камеру гранати, а інша – добивала тих, хто вцілів. Тому останки людей були сильно понівечені. Спочатку мертвих виносили із камер і ховали у подвір’ях тюрем. Близько 700 тіл було поховано у зовнішньому дворі тюрми на Лонцького у трьох ровах.

23 червня 1941 р. НКВДисти розстріляли до 2 тисяч в’язнів Луцької в’язниці.  Нацистські війська підступали до Луцька, відтак з-під варти було звільнено малоліток, “указників” та засуджених за малозначні злочини, всього 84 особи. Решту ув’язнених мали  розстріляти, повідомляє УІНП.

Цю чорну справу робила оперативна група працівників УНКВД по Волинській області під керівництвом капітана держбезпеки Розова, особовий склад 233 конвойного полку військ НКВД, керівний склад та наглядачі в’язниці.

Архівні документи свідчать, що на 10 червня 1941 року у Луцькій в’язниці утримувалося 2 117 ув’язнених. Серед них – патріотично налаштована молодь, активісти Організації українських націоналістів, священнослужителі, представники наукової та творчої інтелігенції. Усіх їх планувалося евакуювати у Вологду та Астрахань. Для цього виділялося 75 вагонів.

22 червня приблизно о 14.00 Луцьку в’язницю бомбардувала німецька авіація.  Усю ніч і до самого ранку 23 червня, поки німці не увійшли в місто, в Луцькій тюрмі розстрілювали арештантів, поспіхом прибирали їхні тіла.

Знищували евакуйованих в’язнів і в центрально-східних областях України – у пересильних тюрмах Умані, Києва та Харкова.

Система Orphus