Ви тут:
PROвсе Суспільство 

15 червня – Всесвітній день захисту людей похилого віку

15 червня відзначається Всесвітній день захисту людей похилого віку.

Згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 19 грудня 2011 року (резолюція №66/127), 15-го червня відзначається Всесвітній день розповсюдження інформації про зловживання відносно літніх людей. Цю дату прийнято називати Днем захисту літніх людей.

“Як показує практика, літні люди, ті, кому за 60, потребують захисту – попри їхній багатий досвід, відмінні професійні навички та мудрість, якої ще не вистачає підростаючому поколінню. І все ж вони піддаються дискримінації за віковою ознакою, нерідко опиняючись за межею бідності, у злиднях, не затребувані суспільством”, – розповів лікар-геріатр КП «Кременчуцький обласний клінічний шпиталь для ветеранів війни Полтавської обласної ради» Едуард Червинський.

Зловживання щодо людей похилого віку  має найрізноманітніші форми. Воно може бути фізичним, завдавати тілесну  шкоду.  Може бути моральним або психологічним – наприклад, образа словом, що викликає почуття приниження або страху. Може мати фінансовий характер – коли, користуючись  довірою літньої людини, піклувальник незаконно привласнює майно чи гроші старої людини.

Зловживання здійснюються також і в сім’ї: зневажливе ставлення, небажання приділяти увагу, неналежне харчування. Стара людина потребує від близьких підтримки: безпечного і зручного місця в будинку, чистого одягу, якісного медичного догляду, можливості дотримання особистої гігієни та соціального спілкування. Зловживання з боку чоловіка (дружини) можуть приймати різні форми – фізичні, моральні або сексуальні. Фінансова експлуатація або відсутність уваги може тривати протягом усього сімейного життя.

Люди похилого віку страждають від втрати поваги до них з боку членів сім’ї. Результатом може бути нешанобливе, образливе, зневажливе ставлення або ізоляція. Як не сумно, але винуватцями насильства і жорстокого поводження щодо осіб похилого найчастіше стають члени сім’ї, друзі або знайомі.

Люди похилого віку і самі можуть наносити собі шкоду в результаті неповаги до себе.

Зловживання можуть носити також політичний характер: політичне насильство чи збройний конфлікт здатні прямо або побічно призвести до насильницького переселення людей похилого віку. Особливі потреби літніх переселенців рідко враховуються в планах гуманітарної допомоги.

Незважаючи на відсутність достовірних статистичних даних в Україні, оцінка фінансових і людських витрат, пов’язаних із жорстоким ставленням до людей похилого віку, доволі значна. Погане поводження з літніми людьми викликає цілий ряд довгострокових фізичних і психологічних проблем здоров’я, в тому числі незворотні фізичні порушення; лікарську і алкогольну залежність; ослаблення імунної системи; хронічні порушення, пов’язані з прийомом їжі і неповноцінним харчуванням; заподіяння собі шкоди і байдужість до себе; депресію; почуття страху і постійну тривогу; схильність до самогубства; смерть.

У деяких випадках погане ставлення до людей похилого віку може бути проявом більш широких проблем: бідності, нерівності в суспільстві та інших порушень прав людини. Такі причини часто супроводжуються низьким рівнем виявлення випадків поганого поводження, відсутністю формальних структур і механізмів для виправлення таких ситуацій, а також відсутністю ресурсів для боротьби з насильством по відношенню до літніх людей або наділенню їх правами щодо недопущення насильства по відношенню до себе.

поширити новину: