Ви тут:
Суспільство Україна 

Як знайти інформацію про репресовану особу: рекомендації УІНП

Допомогти в пошуку інформації про репресованих може відео-лекція «Репресовані родичі» проекту «Суспільний університет» на UA:Перший (https://youtu.be/6aKNQ6-6orw). Також корисною буде книга «Право на правду. Практичний порадник із доступу до архівів» (http://www.cdvr.org.ua/node/3185). Ці матеріали містять перелік установ та ресурсів, до яких варто звертатися, їхні контакти, зразки заяв, алгоритм дій, знайомлять з відповідним законодавством, описують практику доступу до архівів комуністичних спецслужб в Україні і за кордоном, а також надають відповіді на найпоширеніші запитання.

КОРОТКИЙ АЛГОРИТМ ПОШУКУ ІНФОРМАЦІЇ ПРО РЕПРЕСОВАНИХ РОДИЧІВ:

  1. Збір якнайбільшої кількості даних (прізвище, ім’я, по батькові, дату та місце народження розшукуваної особи, важливі факти біографії тощо). 
  1. Пошук інформації на наступних сайтах:

– Національний банк репресованих (http://www.reabit.org.ua/nbr/);

– Жертви політичного терору в СРСР (http://lists.memo.ru/);

– Сталінські розстрільні списки (http://stalin.memo.ru);

– Єдина система пошуку репресованих (https://bydc.info/search.php);

– Список репресованих осіб, архівні кримінальні справи яких зберігаються в Комітеті національної безпеки Республіки Казахстан (http://e-history.kz/ru/repression/list/440#scontent). 

  1. Звернення в довільній формі (вказується назва та адреса установи, прізвище, ім’я, по батькові заявника, місце його проживання, суть питання) в такі установи:

– Галузевий державний архів Служби безпеки України;

– Галузевий державний архів Міністерства внутрішніх справ України;

– державний архів області за місцем народження, проживання, арешту, відбування покарань;

– Головний інформаційно-аналітичний центр Міністерства внутрішніх справ РФ. 

  1. Відповідно до Закону України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» громадяни України, іноземці та особи без громадянства можуть безкоштовно переглядати та копіювати власним фотоапаратом всі документи, що пов’язані з комуністичним тоталітарним режимом. 
  1. У випадку додаткових запитань звертайтеся у Facebook-групу «Доступ до архівів» (www.facebook.com/groups/dostup.do.arhiviv).

КОРИСНІ РЕСУРСИ:

www.reabit.org.ua – Головна редакційна колегія науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією».

http://memorial.kiev.ua – Українське добровільне культурно-просвітницьке правозахисне благодійне товариство «Меморіал» імені Василя Стуса.

http://ua.bykivnya.org – Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили».

http://www.s-bilokin.name/ – персональний сайт Сергія Білоконя.

https://www.memo.ru/ru-ru/ – сайт Міжнародного історико-просвітницького, правозахисного та доброчинного товариства «Меморіал».

За матеріалами офіційного сайту Українського інститут національної пам’яті

Система Orphus