Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Як готувати зварників для найбільших підприємств регіону — кейс Кременчуцького училища №7

У 2019 році 65% випускників-зварників Кременчуцького училища №7 працевлаштувалися на місцевих підприємствах у перший рік після завершення навчання. Цього року двоє учнів-зварників училища увійшли до складу національної команди, яка представлятиме Україну на конкурсі “Золотий кубок Лінде” (Чехія). Ще чотирьох запросили на конкурс молодих зварників до Словаччини. Водночас до 2010 року професії “Зварника” в училищі не існувало.

“Маючи стільки промислових підприємств у регіоні, ми не могли ігнорувати запит роботодавців на зварників. Через це 10 років тому долучились до розробки нового державного стандарту за цією професією і зголосилися першими навчати за ним. Вже через рік сформували експериментальну групу з випускників 11-го класу, а далі почався звичний набір. Я пишаюся, що зараз мої випускники беруть призові місця на міжнародних конкурсах серед зварників. А підприємці починають розбирати наших учнів, поки ті ще вчаться”, — розповів директор кременчуцького Вищого професійного училища № 7 Микола Несен.

Від початку підготовки зварників після експерименту, у 2012-2014 роках на цей напрям вступало у середньому 30 осіб. У 2019 році заклад отримав 92 заяви на вступ з ліцензійним обсягом у 60 місць.

Зараз в училищі навчається 836 учнів, з яких за професіями зварювального напряму — 197. Для їхньої практичної підготовки тут обладнали 2 майстерні та лабораторію зварювання. Окрім базового обладнання, там є комп’ютеризовані тренажери, які дозволяють відпрацьовувати різні методи зварювання. В училищі також діє профільний навчально-практичний центр, де проводять не тільки практичні заняття для учнів, а й стажування для майстрів виробничого навчання з інших областей.

Оскільки практична підготовка зварників, токарів або фрезерувальників вимагає постійного поповнення витратними матеріалами, училище залучає роботодавців-партнерів. Наприклад, місцевий завод дорожніх машин, Крюківський вагонобудівний та Кременчуцький колісний заводи безкоштовно надають сировину — метал, інструменти та транспортні послуги з перевезення сировини.

Завдяки зосередженій роботі директора над розвитком професії зварника Кременчуцьке училище:

• має 6 потужних підприємств-партнерів, де учні можуть пройти виробничу практику, а далі працевлаштуватися. Це Крюківський вагонобудівний завод, Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат, а також низка кременчуцьких заводів — автомобільний, колісний, сталеливарний та завод дорожніх машин;
• впродовж 2016-2019 років провело підвищення кваліфікації для 131 майстра виробничого навчання з 18 областей;
• за 5 років втричі збільшило попит на навчання за цим напрямом: від 30 до 92 заяв від вступників;
• направило майстрів виробничого навчання та викладачів на підвищення кваліфікації у Міжгалузевий учбовий центр Інституту електрозварювання ім. Є. Патона;
• у 2018 році за кошти держбюджету відкрило навчально-практичний центр для зварників.

Міжнародна діяльність училища не обмежується участю учнів у європейських конкурсах. Торік ВПУ №7 стало одним із трьох полтавських закладів, яких відібрали для програми ЄС “EU4Skills: Кращі навички для сучасної України”. Участь у програмі дозволить оновити зміст освітніх програм, підвищити кваліфікацію викладачів, покращити умови навчання.

“З початку участі в програмі ми ширше подивилися на нашу роботу. Наприклад, проаналізували ринок і хочемо трохи змістити фокус зі зварників і напрацювати матеріали для нового, затребуваного серед місцевого бізнесу напряму. Ми плануємо відкрити лабораторію мехатроніки та сонячну електростанцію. Обладнавши її на своїй території, ми ліцензуємо та відкриємо нову професію “Майстер з монтажу та обслуговування систем відновлюваної енергетики”. Таких фахівців в регіоні ще не готує жоден заклад, тож будемо першими. А от методичну підтримку отримаємо від європейських партнерів, які вже освоїли ці технології”, — пояснив Микола Несен.

Зараз фахівці профтеха готуються до вступної кампанії та проводять Дні відкритих дверей в онлайнрежимі. Вступити на навчання у Кременчуцьке училище можуть школярі після 9 та 11 класів, а також дорослі — заклад має ліцензію МОН на перепідготовку, підвищення кваліфікації за професією “Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах”.

Сайт Кременчуцького училища №7. http://www.model.poltava.ua/

Довідково:

У 2019 році стартувала масштабна реформа професійно-технічної освіти. Результатом цих змін мають стати комфортні умови для навчання учнів, стимули для ефективної роботи педагогів та інструменти, які дозволять бізнесу впливати на політику підготовки кадрів у регіоні.

В межах реформи МОН співпрацює з програмою ЄС “EU4Skills: Кращі навички для сучасної України”. Її завданням є підвищення ефективності змін у профосвіті та модернізація інфраструктури. Програма EU4Skills, що фінансується ЄС та державами-членами Німеччиною, Фінляндією та Польщею,
працює на національному рівні та у 7 пілотних областях: Вінницькій, Полтавській, Запорізькій, Рівненській, Львівській, Миколаївській та Чернівецькій.

Перейти до вмісту