Ви тут:
Суспільство 

Історичний політ: вперше SpaceX виведе у космос астронавтів

Вперше з 2011 року, коли через величезну вартість закрили багаторічну програму Space Shuttle, США запустить у космос астронавтів на власному кораблі.

Історія нової програми розпочалася у 2014 році, коли SpaceX виграла контракт із НАСA розміром $2,6 млрд. на розробку і виготовлення пілотованих КК. Компанії Boeing на їхній корабель CST-100 Starliner тоді виділили $4,2 млрд.На початок січня 2018 року у календарі запусків до МКС перший пілотований політ цих кораблів значився на грудень 2018.

Однак невдовзі НАСА приголомшило новиною про те, що навряд зможе дозволити пілотований політ (із вимог безпеки) раніше грудня 2019 року. Це була погана новина не лише для SpaceX, а й для НАСА, адже наразі воно може відправляти своїх астронавтів на МКС лише на КК Союз за контрактом із роскосмосом, а він закінчувався у середині 2019 року.

Щоб здійснити цю місію, SpaceX мала отримати від НАСА дозвільний сертифікат на польоти Dragon 2 із астронавтами на борту. Для цього здійснювалися відповідні перевірки корабля, але головним критерієм був так званий «коефіцієнт втрати екіпажу». Наразі він не повинен перевищувати 1 до 270 (під час польотів на Спейс Шаттлах він складав 1 до 90). Це означає, що ймовірність загибелі астронавта чи отримання ним тяжкого ушкодження протягом запуску, перебування на борту МКС (210 діб) та повернення на Землю не повинна перевищувати 1 випадок із 270.

Значна увага приділялася захисту від метеороїдів та космічного сміття, а також термостійкому покриттю КК та парашутам. Важливим елементом захисту астронавтів є скафандри, що також виготовила SpaceX. Їх також піддавали низці перевірок. Але найсерйознішими випробуваннями для отримання дозволу НАСА стали успішно пройдені місії SpaceX DM-1 (відбулася 2 березня 2019 року) та «In-flight abort test» (укр. Перевірка із перериванням польоту) (19 січня 2020 року). У разі успіху цей політ стане останнім кроком для офіційного визнання здатності компанії перевозити людей кораблем Dragon 2 і ракетою Falcon 9 Block 5.

Запуск відбудеться із КЦ ім. Кеннеді, майданчик LC-39a ракетою Falcon 9. Старт заплановано на 27 травня 2020 року, 20:32 (UTC) або 23:30 по київському часу. Стикування Dragon 2 із МКС, а саме — із модулем Гармоні, відбуватиметься кораблем у автоматичному режимі, але під візуальним контролем членів екіпажу. Після цього прибувші астронавти приєднаються до 63-ї експедиції. Повертаючись до Землі, капсула на парашутах здійснить приводнення в Атлантичному океані, де її очікуватиме рятувальне судно «Go Navigator».

За інформацією BBC, на борту перебуватимуть двоє американських астронавтів – 49-річний Роберт Бенкен і 53-річний Дуглас Хьорлі. Два тижні тому обох відправили на карантин – хоча коронавірусу в них не виявили, в NASA побоюються, що астронавти занесуть хворобу на МКС.

On Monday, March 30, 2020 at a SpaceX processing facility on Cape Canaveral Air Force Station in Florida, SpaceX successfully completed a fully integrated test of critical crew flight hardware ahead of Crew Dragon’s second demonstration mission to the International Space Station for NASA’s Commercial Crew Program; the first flight test with astronauts onboard the spacecraft. NASA astronauts Bob Behnken and Doug Hurley participated in the test, which included flight suit leak checks, spacecraft sound verification, display panel and cargo bin inspections, seat hardware rotations, and more.

Запуск корабля планує особисто відвідати президент США Дональд Трамп, тоді як звичайні глядачі матимуть змогу спостерігати за запуском лише у прямому ефірі.

 

поширити новину: