Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

159 років тому в Полтаві посадили дуб Шевченка

18 травня 1861 року в Полтаві посаджено дуб на честь Великого Кобзаря.

Про це нагадав на своїй сторінці полтавський краєзнавець Анатолій Чернов.

Журнал «Основа» за 1861 рік писав:

«6 мая 1861 года в Полтаве на память о Шевченко посажен дуб (над дорогою в саду И. Н. Гуссона). Дуб этот будет огражден железной решеткой, на медной дощечке будут вырезаны стихи: «Твоя дума, твоя песня не вмре, не загине».

Як відомо, Тарас Шевченко помер 10 березня 1861 року в Петербурзі, а 22 травня 1861 року друзі виконали його заповіт, переховавши поета «на Вкраїні милій», на Чернечій горі в Каневі. Коли домовина з тілом поета дісталася Києва, члени полтавської «Громади», на околиці Павленок, посадили дуб на честь Кобзаря.

Дослідники знайшли розташування цього дерева більше, ніж через сто років після його висадження. Полтавський літератор, карєзавець і енциклопедист Петро Ротач знайшов свідчення про цю подію в нарисі В. Чаговця «Біля могили Шевченка» за 1928 рік:

«Багатолюдна процесія шанувальників поета пройшла через усе місто, несучі на плечах велетенський, могутній, зрубаний під самий корінь дуб. І стовбур його, і гілля були прикрашені різними національними емблемами, бо велелюдний натовп уособлював у собі всю Україну, що оплакувало свого поета-борця…»

 

Дослідники знайшли розташування цього дерева більше, ніж через сто років після його висадження. Новітнє відкриття відбулося 18 травня 1963 року. На ньому був присітній літературознавець Петро Ротач. Ось як він згадував про відкриття:

«Надвечір 18 травня 1963 року біля Шевченкового дуба стали збиратися люди. Здалеку було видно на стовбурі дуба великий портрет Т. Шевченка, а з-під молодого зеленого листя виглядала дерев’яна дошка з написом, який визначили ще громадівці: «Твоя дума, твоя пісня не вмре, не загине».

поширити новину: