Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Як визначають дату святкування Великодня

Як визначають дату святкування Великодня

Свято Пасхи — Воскресіння Господнього – найбільш давнє та радісне з усіх великих свят церковного року.  Слово «пасха» походить з єврейського «песах», що означає «проходити повз».

Йдеться про подію, описану в Старому заповіті, коли фараон не хотів відпустити ізраїльський народ, і Господній ангел одної ночі вигубив усіх єгипетських первістків, при цьому провшовши повз доми ізраїльтян, одвірки домів яких були помазані кров’ю однорічного ягняти. Слово «пасха» у євреїв означало також ягня, якого заколювали на Пасху, а потім і сам день свята на згадку про визволення з Єгипту одержав назву Пасха. 

Апостоли й перші християни святкували свою християнську Пасху в один день з євреями. Але ця Пасха не була радісною, а днем смутку і посту, оскільки цей день був для перших християн річницею Христових мук і смерті.  

У II ст. разом із хресною Пасхою починає також входити в практику і радісна Пасха на честь Христового Воскресіння, яку святкували наступної неділі після єврейської Пасхи. У зв’язку з подвійним святкуванням хресної і воскресної Пасхи між християнами почалася тривала і завзята суперечка про сам день святкування Пасхи, почав змінюватися погляд на саме свято. 

Більшість християн святкували Пасху Христового Воскресіння в неділю, але деякі християнські громади, передусім у Малій Азії, продовжували святкувати Пасху разом з євреями — 14 Нісана. 

Собор у Нікеї (325 р.) припинив ці суперечки. Відповідно до постанови Собору, усі християни мають святкувати Пасху того самого дня. Таким днем Собор визначив неділю, після першої повені місяця, після весняного рівнодення. Якщо станеться так, що на цю неділю припаде й єврейська Пасха, то святкування Великодня переноситься на наступну неділю. Щоб уникнути помилки при визначенні Великодньої неділі, постановили також, що єпископ Олександрії повинен повідомляти дату Великодня щороку наперед. 

Наприкінці IV сторіччя щорічні послання Олександрійських єпископів, було замінено Пасхалією, яка охоплювала більшу кількість років. Перша така пасхалія була оголошена 388 року, а в 436 році пасхалія була видана вже на 95 років наперед.  

Від 1582 року Церкви Західної та Східної традиції святкують Великдень за різними календарями. Православна та Греко-Католицька Церкви дотримуються юліанського календаря. Відповідно до нього складаються і пасхалії. Римо-Католицька Церква 1582 року перейшла на новий календар, запроваджений Папою Григорієм XIII і відомий під назвою «григоріанського», або «нового стилю».  

Також трапляється, що в Католицькій Церкві Великдень припадає разом із єврейською Пасхою, а іноді — навіть і скорше від неї. Разом із католиками святкують Великдень за новою пасхалією і західні протестанти. Трапляються роки, коли усі християни святкують Великдень разом.  

За матеріалами РІСУ 

Система Orphus