Великдень: що сьогодні не можна робити
Через карантин цьогоріч на період великодніх свят церкви переходять в онлайн.
На теренах України святкувати Великдень, як Воскресіння Ісуса почали ще наприкінці першого тисячоліття, із запровадженням християнства. Обидва свята збігалися у часі (весна, рівнодення) і стосувалися відродження життя і надій. З роками чужорідне свято стало частиною місцевої культури, замінивши місцеві звичаї та адаптувавши місцеві обряди й атрибутику.
Ісус Христос, за біблійним сюжетом, воскрес рано-вранці, і Воскресіння супроводжувалося великим землетрусом: янгол небесний відвалив камінь від дверей гробу Господнього. На світанку жінки-мироносиці Марія Магдалина, Діва Марія, мати Якова та Соломія прийшли до гробу з пахучими оліями, аби за звичаєм намастити ними тіло Ісуса, але побачили відвалений камінь і порожню труну. Тоді схвильованим жінкам з’явився янгол і сповістив про Воскресіння Господнє.
У «Британській енциклопедії» повідомляється: «Ані в Новому Завіті, ані в писаннях апостольських отців не існує вказівки відзначати свято Великодня. У перших християн не існувало поняття про святість особливих періодів».
Цього дня заборонено:
– пліткувати, засуджувати інших людей. Головне пам’ятати – Великдень триває весь тиждень;
– на Великдень можна пити і є все, але міра важлива у всьому;
– працювати на Великдень не можна, але якщо в цей день випадає трудитися людям зі «змінним графіком», то в цьому нічого поганого немає;
– під час Пасхи не варто робити ремонт або генеральне прибирання;
– на Великдень не можна вінчатися;
– церква вважає, що на кладовища в цей день краще не їздити;
– у ніч Пасхи і до ранку неділі не можна їсти скоромне;
– заборонено також займатися сексом;
– крашанки зберігаються цілий рік, – аж до наступного Великодня. Є традиція залишати одне яйце – воно буде приносити удачу весь рік;
– разом зі сміттям не можна викидати те, що освячене в храмі. Краще це спалити або закопати в землю;
– у Великодній тиждень прийнято допомагати нужденним і проявляти милосердя.