Ви тут:
Суспільство Україна 

Публікації з адресами начебто хворих киян – це фейк, – Кличко

8 квітня, видання “Вести” у своєму матеріалі опублікувало номери будинків киян, начебто хворих на коронавірус. Це викликало неабияке обурення у соцмережах, серед журналістів та представників громадських організацій.

Саме видання заявляє, що дані отримало з власних джерел у медичних колах, і пояснює, що оприлюднило адреси для того, щоб “кияни мали уявлення про масштаби епідемії і дотримувалися карантину”. “Вести” додають, що “не мають мети посіяти паніку”, передає Інтернет свобода.

Матеріал з адресами будинків почали активно публікувати сумнівні сайти як From-ua, “Фраза”, “Народна правда”, а також Gazeta.ua, Depo.ua. Паралельно у телеграм-каналах вже “гуляють” скріншоти списків не лише самих будинків, а й номери квартир, де нібито живуть хворі на коронавірус кияни.

Правда чи фейк

Під час онлайн-пресконференції 7 квітня 2020 року міський голова Києва Віталій Кличко заявив, що інформація про киян, хворих на коронавірус знаходиться у базі Моніторингового центру з протидії поширення COVID-19. За словами Кличка опубліковані “Вестями” та телеграм-каналами списки є дезінформацією.

“Уся інформація про киян, яка перебуває у базі Моніторингового центру захищена та не потрапить у відкритий доступ. Це щодо тих псевдо-списків, які сьогодні “гуляють” мережею. Зазначу, що центр у своїй роботі використовує досвід подібних центрів у Сінгапурі та Сеулі”, — заявив Кличко.

Служба безпеки України також спростувала інформацію, поширену “Вестями”.

“Це черговий фейк”, – повідомила пресслужба відомства “Укрінформу”.

Видання #Букви звернулося за коментарем до заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенко щодо того, чи буде відповідна реакція на оприлюднення номерів будинків і на можливий несанкціонований доступ до баз.

“Неофіційно Нацполіція киває на МОЗ та київську владу, а ті у відповідь – на поліцію”,- пишуть журналісти.

Реакції Міністерства охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я на поширення таких даних не було.

Що порушує публікація адрес

Юрист ГО “Інститут масової інформації” Алі Сафаров у коментарі “Інтернет свободі” зазначає, що “Вести”, опублікувавши перелік номерів будинків, законодавство не порушили, оскільки інформація не містить даних, які б дозволяли ідентифікувати конкретну особу.

“Стаття 32 Конституції України забороняє розповсюдження персональної інформації про особу. Таке розповсюдження тягне за собою відповідальність, аж до кримінальної відповідно до статті 182 Кримінального кодексу України. У той же час відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» персональними даними є відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Публікація в “Вестях” не містить номеру квартири, прізвища, фотографій чи інших даних, які дозволили б ідентифікувати конкретну фізичну особу – лише номер будинку”, — пояснює Алі Сафаров.

В той же час через скріншоти із адресами та зазначенням квартир киян у телеграм-каналах ідентифікувати особу можливо.

“Так, розповсюдження інформації, яка дозволяє точно ідентифікувати фізичну особу, зокрема через номер квартири – можна вважати поширенням персональних даних. Чи буде таке поширення порушенням законодавства – залежить від мети, з якою поширюється ця інформація”, — коментує юрист. Мається на увазі, чи візьме суд до уваги, що суспільна важливість і забезпечення суспільної безпеки може бути важливішою за завдану шкоду.

Перейти до вмісту