Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Про стягнення аліментів на повнолітню дитину розповіли в Полтавському центрі БПД

Поряд із обов’язком батьків утримувати неповнолітню дитину Сімейним кодексом України передбачено можливість стягнення аліментів на утримання дитини, що досягла повноліття та продовжує навчання. Так, правовідносини щодо утримання батьками повнолітніх дочки, сина регулюються главою 16 Сімейного кодексу України, яка, зокрема, передбачає обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, до досягнення двадцяти трьох років за умови, що батьки можуть надавати матеріальну допомогу ( статті 198-199 Сімейного кодексу України).

Про це повідомили у Полтавському центрі надання безоплатної правової допомоги.

За змістом статті 200 Сімейного кодексу України та відповідно до пункту 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: 1) досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; 2) продовження ними навчання; 3) потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; 4) наявність у батьків можливості надавати таку допомогу (батьки самі мають бути працездатними та мати такий заробіток, який дозволив би їм утримувати себе та свою повнолітню дитину).

Таким чином, можливість у батьків утримувати повнолітню дочку чи сина у період навчання до досягнення ними двадцяти трьох років є предметом доказування по справі та підлягає встановленню при ухваленні судового рішення.

Разом з цим, аліменти на утримання повнолітніх дочки або сина, які продовжують навчання, можуть виплачуватись у добровільному або судовому порядку. Що стосується добровільного порядку, то існують два способи сплати аліментів: 1: батьки укладають між собою договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплати аліментів. Якщо розмір аліментів визначено у твердій грошовій сумі, до договору необхідно включати умови про індексацію, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню; 2: один із батьків може подати за місцем своєї роботи заяву про відрахування аліментів на дитину у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Однак така заява може бути в подальшому відкликана.

До суду можуть звернутися той із батьків, з ким проживає дитина, або безпосередньо дочка чи син, які продовжують навчання. Позовна заява про стягнення аліментів подається до місцевого суду за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача чи позивача, на вибір останнього.

Доречно зауважити, що у справах даної категорії судовою практикою напрацьовано ряд важливих обставин, що підлягають врахуванню при зверненні до суду, у відповідності до частини 4 статті 263 Цивільного процесуального кодексу України.

Так, у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 21 лютого 2018 року у справі № 208/3075/16, від 10 жовтня 2018 року у справі № 216/3757/16-ц та від 05 грудня 2018 року у справі № 701/699/16-ц акцентовано увагу на тому, що витрати на навчання дітей, після досягнення ними повноліття покладаються на обох батьків незалежно від того, з ким із них проживає дитина. Такий правовий висновок ґрунтується на принципі рівності прав та обов’язків батьків, встановленому Сімейним кодексом України.

Припинення ж стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, що продовжує навчання здійснюється у зв’язку з закінченням навчання чи відрахуванням повнолітньої дитини з навчального закладу (постанова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 31 січня 2019 року у справі № 346/103/17).

Отримання повнолітнім непрацездатним дочкою/сином доходів, які є більшими за прожитковий мінімум, автоматично не свідчить, що вони не потребують матеріальної допомоги та підлягає перевірці у ході судового розгляду (постанова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 12 вересня 2019 року у справі № 459/1381/18).

Нагадуємо, якщо маєте питання правового характеру, звертайтеся до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
 написавши на нашу електронну пошту: poltava2.poltava@legalaid.pl.ua
 зателефонувавши на номери: (0532) 56-02-88;
(050) 561-77-46; (068) 502-26-54.
Необхідні документи також можна залишити в скриньці для кореспонденції, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул.Європейська, 37/40.
Правову консультацію можна також отримати:
• зателефонувавши на безкоштовний номер системи БПД
0 800-213-103
• поставивши запитання в месенджер ФБ-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
• поставивши запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk
• прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid та обговоривши її у  чаті – https://t.me/ualegalaidchat
• скориставшись правничою вікіпедією WikiLegalAidhttps://wiki.legalaid.gov.ua