Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Про атестацію робочих місць розповів головний державний інспектор Управління Держпраці Полтавщини

Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працюючих.

Про склад та повноваження комісії по проведенню атестації робочих місць за умовами праці, інформує головний державний інспектор Управління Держпраці у Полтавській області Гаркава Н.В.

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють процес проведення атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві, є Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. №442 (зі змінам) (далі – Порядок № 442), та Методичні рекомендації щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені постановою Мінпраці України від 01.09.1992р. №41.

Відповідно до п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п’ять років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць покладається на керівника підприємства, організації.
Для організації і проведення атестації керівник підприємства видає наказ, у якому зокрема затверджуються склад, голова і секретар постійно діючої атестаційної комісії, визначаються її повноваження; установлюються терміни і графіки проведення підготовчих робіт тощо.

До складу атестаційної комісії рекомендується включати головних спеціалістів, працівників відділу кадрів, праці і заробітної плати, охорони праці, органів охорони здоров’я підприємства, представників громадських організацій та інших.

До складу комісії о ббоввключається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а вразі відсутності профспілкової організації – уповноважена найманими працівниками особа.

Атестаційна комісія:
здійснює організаційне, методичне керівництво і контроль за ходом проведення роботи на всіх етапах;
формує необхідну правову і нормативно – довідкову базу і організує її вивчення;
визначає і залучає в установленому порядку необхідні організації для виконання спеціальних робіт;
організовує виготовлення планів розташування обладнання по кожному підрозділу з їх експлікацією, визначає межу робочих місць (робочих зон) та надає їм відповідний номер;
складає перелік робочих місць, що підлягають атестації;
порівнює застосовуваний технологічний процес, склад обладнання, використовувані сировину і матеріали із передбаченим в проектах;
визначає обсяг необхідних досліджень шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та організує їх дослідження;
прогнозує та виявляє створення шкідливих і небезпечних факторів на робочих місцях;
установлює на основі Єдиного тарифно – кваліфікаційного довідника (ЄТКД) відповідність найменування професій і посад, зайнятих на цих робочих місцях, характеру фактично виконуваних робіт. У разі відхилення професія (посада) приводиться у відповідність до ЄТКД по фактично виконуваній роботі;
складає «Карти умов праці» на кожне враховане робоче місце або групу аналогічних місць;
проводить атестацію і складає перелік робочих місць, виробництв. професій та посад з несприятливими умовами праці;
уточнює діючі і вносить пропозиції на встановлення пільг і компенсацій залежно від умов праці, визначає витрати на ці цілі;
організує розробку заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників.
Атестаційна комісія виконує свої функції до призначення нового складу комісії при позачерговій атестації.