Ви тут:
Суспільство Україна 

310-та річниця Конституції Пилипа Орлика: про унікальність документу та підбірка документалістики

310 років тому, у квітні Пилипа Орлика було обрано гетьманом, а також прийнято «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького» – документ, що став першою українською конституцію. Цьогоріч з ініціативи Українського інституту національної пам’яті ця подія відзначається на державному рівні, оскільки зазначена у Постанові Верховної Ради «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році». 

Вершина української політичної думки XVIIІ століття

Пилип  Орлик, який був одним із найближчих сподвижників Івана Мазепи, після поразки шведсько-українського війська під Полтавою у 1709 році, змушений  був  емігрувати   до  молдавських  Бендер, яке на ту пору належало Османській імперії.

Разом із Орликом в Бендерах знайшли політичний прихисток частина козацької старшини, козаки Гетьманщини і запорожці, які відмовилися служити Москві. Разом із королем Карлом ХІІ та гетьманом Іваном Мазепою в місті Бендери опинилися: племінник Мазепи Андрій Войнаровський, військовий обозний Іван Ломиковський, 500 козаків з Гетьманщини й понад 4 тисячі запорожців на чолі з кошовим отаманом Запорізької Січі Костем Гордієнком. Він до 1728 року обирався кошовим отаманом Олешківської Січі, послідовно відстоював незалежність України.

До першої хвилі політичної еміграції потрапили 50 старшин, серед них і представники козацьких старшинських родів Полтавщини. Це родини Мировичів (зокрема й генеральний бунчужний Федір Мирович) та Горленків. Постійно з дипломатичною місією в Європі перебували Дмитро Горленко та брати Мировичі – Федір та Іван. Це Генеральний осавул Григорій Герцик, Атанас, Іван і Ганна – діти полтавського полковника Павла Герцика. Ганна стала дружиною Пилипа Орлика, розділила з ним всі складнощі життя в еміграції, була надійним помічником у політичних справах. Її брати належали до уряду Пилипа Орлика, виконували дипломатичні доручення гетьмана. За свідченням Пилипа Орлика, всі вони допомагали у розробленні Конституції 1710 року.

На козацькій раді під час обрання Орлика між гетьманом, старшиною і запорожцями було укладено угоду – «Пакти і Конституція прав і вольностей Запорізького Війська». Цей документ пізніше дістав назву Конституція Пилипа Орлика. Конституція  фактично  проголошувала  в Україні незалежну республіку, зберігаючи тільки протекторат шведського короля замість колишнього підданства московському царю. Документ складався з 16 статей, у ньому обґрунтовувались права  України на суверенітет від Москви і Польщі, основною релігією затверджувалось православне віросповідання, підпорядкованість константинопольському, а не московському патріарху.

Конституція  відроджувала  державні  кордони часів розквіту Гетьманщини і регламентувала зовнішні та внутрішні соціально-політичні та економічні відносини гетьмана зі старшиною та рядовим козацтвом, встановлюючи інституцію на кшталт козацького парламенту, до якого залучалися не лише генеральна та полкова старшина, але і січовики. Документ існував у двох мовних варіантах: староукраїнському та латинському.

Конституція Пилипа Орлика є  вершиною української політичної думки XVIIІ століття.

Пилип Орлик і його конституція у вітчизняній документалістиці

 У 1993 році студія «Київнаукфільм» (1993 рік, сценарист і режисер Л.Анічкін, закадровий голос, озвучення – Богдан Ступка) створила документальний фільм «Пилип Орлик. Пакти і Конституції» з циклу «Невідома Україна»

https://www.youtube.com/watch?v=mcPGzVStDmI

У 2006 році державний канал іншомовлення  «УТР» спільно з Київською обласною  державною телерадіокомпанією створив докфільм «Пилип Орлик. Гетьман-емігрант» з циклу «Історичні етюди».

5 хвилинний просвітницький ролик виробництва  Першого національного телеканалу.

У 2017 році музейники спільно з фахівцями Інституту історії України НАН створили 5 хвилинний просвітницький ролик з циклу «Козацька звитяга»

У 2018 році державна мультимедійна платформа «UATV» створила короткометражний документальний фільм «Пилип Орлик» з циклу «Пишемо історію».

Північно-Східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті

Система Orphus