Ви тут:
здоров’я Полтавщина Суспільство 

Як зберегти слух: поради лікаря-отоларинголога

Як зберегти слух: поради лікаря-отоларинголога

Лікар-отоларинголог, завідувач сурдологічним центром поліклінічного відділення КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського Полтавської обласної ради» Лада Тарасенко надала поради як зберегти слух.

Оточуючий світ наповнений різноманітними звуками: шум моря, шелест листя, голос матері, сміх дитини. Але за статистикою більше 10 відсотків населення мають погіршення слуху різної важкості. Приблизно з 65 років майже у кожної людини відзначається зниження слуху, повідомляють у Полтавському обласному центрі громадського здоров’я.

Серед основних причин втрати слуху виділяють ускладнення інфекційних захворювань (грип, паротит, кір, скарлатина та інші), серцево-судинні захворювання, токсичні ураження (внаслідок дії ототоксичних препаратів), черепно-мозкові травми, акустична травма, травми під час оперативних втручань. До втрати слуху можуть призвести деформація шийного відділу хребта (остеохондроз, перелом шийного відділу хребта), внутрішньочерепні пухлини (невринома, пухлини головного мозку), алергічні захворювання, вікові зміни в слуховому аналізаторі. На слух впливають професійні фактори (шум, вібрація), спадкові захворювання, вроджені вади розвитку. Пошкодити нервові клітини можуть гучні звуки. При звичайній розмові потужність звуку досягає 60 децибел, а звук силою більше 70 децибел може бути небезпечним. Тоді як на дискотеках рівень шуму досягає 80-100 дБ, а сила звуку плеєра – 114 дБ. Це рівень шуму літака, що злітає. Саме тут починається больовий поріг. Такий шум здатний зруйнувати слуховий нерв. Відновити його хірургічним шляхом практично неможливо. Страждають, перш за все, підлітки.

Профілактичні поради нескладні. Не вмикайте плеєр на повну гучність. Намагайтеся не слухати його тривалий час (особливо в транспорті). Якщо у вас грип або ГРВІ, не користуйтеся плеєром зовсім.

Серед усіх видів порушень слуху 70 відсотків становить сенсоневральна приглухуватість. Дуже важлива рання діагностика і початок лікування в перші години захворювання. На жаль, часто хворі займаються самолікуванням і марнують час.

При раптовій втраті слуху, якщо лікування почати негайно, позитивний результат спостерігається у 85 відсотках випадків. Якщо ж хворий звернувся через місяць, можливе тільки підтримуюче лікування хронічної приглухуватості.

Найчастіше компенсувати дефект слуху допоможе слухопротезування. Слуховий апарат допомагає мозку згадувати звуки, які людина вже не здатна почути самостійно.

Якщо занадто забаритися з носінням слухового апарату, навіть він не зможе перетворити звуки в зрозумілу інформацію. Це означає, що мозок не зможе розпізнати повсякденні звуки і особливо мову. Вчитися чути мозку доведеться заново.

Слуховий апарат застосовується як при односторонньому ураженні слуху, так і при двобічному.

У дітей повна або часткова втрата слуху – це єдина вада, що призводить до зниження інтелекту, затримки розумового розвитку і мовлення. Таких дітей необхідно обстежувати та слухопротезувати якомога раніше.

Завдяки розвитку техніки і медицини створено імплантивну кохлеарну систему, яка певною мірою замінює завиток (внутрішнє вухо). Кохлеарний імплант — поки що єдиний, найбільш ефективний електронний пристрій, що забезпечує перенос звуку до слухової зони кори головного мозку й виконує функції ушкоджених або відсутніх волоскових клітин.

Імплантація «штучного вуха» сьогодні є найефективнішим методом повернення слуху глухим людям. Слухопротезування – це не розкіш, а необхідна умова повноцінного життя людей із вадами слуху, щоб не втратити радість спілкування.

Система Orphus Поделиться на fb