Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

У Полтаві відкриють виставку полтавських рушників

У Полтаві відкриють виставку полтавських рушників

З 5 березня у залі 11 (3-й поверх) Полтавського краєзнавчого музею запрацює виставка, на якій представлена колекція рушників, зібраних Іваном Зарецьким, Костем Мощенком, Данилом Щербаківським, що датується кінцем ХVІІІ – початком ХХ століття.

Саме грандіозна збиральницька робота згаданих музейників дала можливість дослідити особливості орнаменту рушників Полтавського регіону. В основному, це речі з типовим полтавським орнаментом у вигляді “дерева життя” в різних варіаціях. Мотив “дерева життя” нагадує жінку з піднятими руками-гілками, увінчаною головою-квіткою, іноді всередині з трилисником-зародком, який може бути і початком стилізованого дерева.

На Полтавщині давні рушники вишивали оригінальною технікою , яка мала і назву, пов’язану з місцевістю – «полтавський рушниковий шов». Контури орнаменту обшивали стебловим або тамбурним швом, а рушникові заповнення складалися з різних стібів. 

Найпоширенішу групу становлять рушники, вишиті виключно червоними нитками. Червоний колір є активним, випромінює сильну чоловічу енергію, виконує захисну функцію. Традиційно червоний супроводить синій. Синя барва уособлює холодну пасивну жіночу енергію. Червоно-синя гама є символом поєднання чоловічого і жіночого, духу і матерії, неба і землі. Білий колір полотна – це колір сили, він містить всі кольори, підтримуючи їх співіснування в гармонії. 

 

поширити новину: